USAs läbi viidud uuringu kohaselt saavad
psühhiaatrid ravimifirmadelt enam tulusid kui ühegi teise eriala arstid ning see
seab ravimite määramise asjakohasuse tihti kahtluse alla.
Kuidas see raha mõjutab psühhiaatreid ja teisi arste, on saanud tervishoius üheks sisulisemaks küsimuseks, kirjutas New York Times eile. Näiteks samaaegselt psühhiaatrite teenistuse kasvuga ravimifirmadelt on nad üha rohkem välja kirjutanud uute atüüpiliste antipsühhootikute nime all tuntud tugevatoimeliste ravimite retsepte lastele, kellele nende mõju on eriti riskantne ja tihti põhjalikult läbiuurimata.
Vermonti osariigi võimude teatel olid ravimifirmade maksed iga psühhiaatri kohta seal eelmisel aastal 45 692 dollarit ehk üle kahe korra aasta varasemast rohkem.
See arv ei kajasta kahtlemata ravimimüüjate kõiki arstidele suunatud turunduskulusid, mitte sisaldades näiteks tasuta raviminäidiseid ega müügitöötajate töötasusid. Ravimifirmade tuluaruannete põhjal kulub keskmiselt ravimite marketingile kaks korda enam raha kui ravimiuuringutele.
Vermonti osariigi näitel olid ravimitootjailt pärineva tulu poolest teisel kohal endokrinoloogid 33 730 dollariga aastas.
Psühhiaatrite juhtkohta ses tabelis kinnitas ka Minnesota osariigi uuring. New York Times jõudis andmete põhjal järeldusele, et enim antipsühhotiliste ravimite tootjailt teeninud psühhiaatrid kaldusid ka kõige rohkem neid arstimeid lastele välja kirjutama.
Osariikide ja föderaalvõimud on asunud näitama initsiatiivi piiramaks ning täpsemalt dokumenteerimaks ravimifirmade makseid ja kingitusi arstidele. Sel nädalal algasid senati vananemise küsimuste erikomisjoni vastavad kuulamised. Võimude taolised üritused algasid 1993. aastal, mil Minnesota osariik piiras ravimifirma poolt arstile tehtavaid kingitusi saja dollariga aastas ning nõudis firmadelt arstidele makstud konsultatsioonitasude avalikustamist. Seni ei ole see seadus just tõhusalt toiminud. Taolised seadused kehtivad või on loomisel praegu üle tosinas osariigis.
Seotud lood
Malaisia politsei on arreteerinud mehe, kes
oli hambaarstina praktiseerinud 29 aastat, ilma et tal oleks olnud
meedikuharidust.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.