Vanurid, kes ei suuda lõhnu eristada,
haigestuvad suurema tõenäosusega Alzheimeri tõppe, kui need, kes suudavad seebi
ja kaneeli lõhnal vahet teha, selgus värskest uuringust.
Teadlased jälgisid USAs Chicago piirkonnas 589t vanurit, kes olid keskmiselt 80 aastat vanad ning uuringu algul ei esinenud neil veel vanadusnõtruse tundemärke.
Vabatahtlikud katseisikud pidid eristama banaani, sibula, seebi, kaneeli, sidruni, musta pipra, suitsu, lahusti, ananassi, bensiini, roosi ja šokolaadi lõhna, kirjutas Science Daily.
Neil, kes eksisid nelja lõhna äratundmisel, arenes 50 protsenti suurema tõenäosusega välja kerges vormis vanadusnõtrus, kui neil, kes eksisid vaid ühe lõhnaga
Kuigi Alzheimerit pole võimalik ära hoida, on hetkel arendusjärgus terve rida ravimeid, mis suudavad haiguse arengut aeglustada. Kuid eelduseks on haiguse diagnoosimine varases arengujärgus. See ongi põhjus, miks teadlased otsivad meetodeid, kuidas Alzheimeri riskile võimalikult vara jälile saada.
Seotud lood
Stanfordi ülikooli arstiteaduskonnas läbi
viidud Alzheimeri tõbe põdevate haigete uuring on näidanud, et 18 erineva valgu
kindlates kontsentratsioonides veres esinemine võib seda haigust usaldusväärselt
diagnoosida.
Jalutamine või mõni muu kerge kehaline
tegevus vähendab 65-aastastel ja vanematel dementsusriski, selgub värskest
Itaalia uuringust.
USA teadlaste uuringud toetavad teooriat,
et Alzheimeri tõvest tingitud mälukaotus võib olla üks diabeedi vorm.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.