Suur kinnisvaraarendaja YIT on hädas
tuttuue seitsmekorruselise kortermajaga Tallinna kesklinnas Suur-Ameerika
tänaval, mida müüakse reklaamlausega “kodu kohe kätte”.
Spekulandid panid seal kortereid kinni, kuid ütlesid tänavu kevadel järjest lepinguid üles, kirjutas Eesti Ekspress. Nad jätsid isegi juba sissemakstud kümme protsenti korterite hinnast arendajale. Sõltuvalt korteri suurusest kaotasid hangeldajad ainuüksi ühest broneeringust loobumisega 100 000-250 000 krooni.
Spekulandid pelgasid, et nad kaotavad veel rohkem, kui võtavad pangalaenu ja ostavad korterid välja ning turul algab hindade kukkumine.
Müügimees Kristo Sepp tunnistas juba vahetult pärast jaanipäeva Ekspressile, et mõned võlaõiguslikud lepingud on tõesti katkestatud ja raha arendajale jäänud.
“Need ei ole endale kodu otsijad, kes pärast käsiraha maksmist jätavad korteri välja ostmata,” selgitab nüüd YITi müügijuht Tõnu Toompark. “See ei ole olnud emotsionaalne otsus, siin on külmalt kaalutud plusse ja miinuseid ning otsustatud jätta korter välja ostmata.”
Seotud lood
Kinnisvarahindade langemine võib rängalt
mõjuda kõigile suure pangalaenu abil kodu soetanud inimestele, kuid kõige hullem
on koduvahetuslaenu võtnute olukord.
Eastern Europe Real Estate Investment
Trusti juhi Ain Kivisaare sõnul on pooleliolevad arendusprojekte lähiajal veelgi
müüki tulemas, langus jätkub sügisel.
Pangad võivad äkilise kinnisvara
hinnalanguse järel nõuda eluasemelaenu võtjailt lisatagatist, mis seab löögi
alla kinnisvarabuumiaegsed uue kodu ostjad.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.