Piisab näost - USA Houstoni ülikooli
teadlased üritavad luua turvalist tehnoloogiat, mis võimaldaks näoga asendada
nii PIN-koodid, salasõnad kui ka krediitkaardi numbrid.
Tarkvara suudab näost tehtud kolmemõõtmelise ülesvõtte abil luua ainukordse biomeetrilise profiili, vahendas Networkworld.
Süsteem koosneb veebikaamerast, mis kontrollib, kas inimene ikka vaatab kolmemõõtmelisi ülesvõtteid tegeva skänneri poole. Kui inimene jääb vähemalt kaheks sekundiks paigale, teeb skänner pildi.
Edasi on võimalikud kaks stsenaariumi: kui nägu on uus, lisatakse see andmebaasi. Kui on vaja isik tuvastada, pakub süsteem välja viis äsja ülesvõetud kujutisele kõige sarnasemat kujutist. Kui on vaja mingit tehingut kinnitada, siis ütleb süsteem, kas isik on see, kes ta ütleb end olema.
Kindlaks ei tehta mitte ainult näo karakteristika, vaid ka see, kas inimene kannab prille - selleks, et tagada igapäevaelus kasutatavate kujutuste korrektsus.
Siiani on näotuvastussüsteemid kasutanud kahemõõtmelisi kujutisi, mille puuduseks on asjaolu, et nägu iseloomustavad jooned sõltuvad pildistamise asendist, inimese vanusest, habeme olemasolust ning valgustatusest.
Nii näo kui silmaiirise järgi isiku tuvastamise kallal on tööd tehtud juba viimased 20 aastat.
"Kümnete PIN-koodide ja salasõnade meeldejätmine ei päästa identiteedivargusest. Lisaks sellele, et koode ja salasõnu on ebamugav meeles pidada on nad ka turvalisuse mõttes ebapraktilised. Lahendus on siduda oma isiklik info endaga nii, et seda ei saaks ohustada," ütles Houstoni ülikooli kompuuter-biomeditsiini labori arvutiteaduste professor Eckhard Pfeiffer.
Biomeetrilistest isiku tuvastamise meetoditest on kõige laiemalt kasutusel sõrmejälgede või silmaiirise abil tuvastamine.
Suurbritannia kavatseb terrorismi, kuritegevuse ja illegaalse immigratsiooni takistamiseks tuua oma piiridele järgmise seitsme aasta jooksul elektroonilised isikutuvastussüsteemid. Mitmed nn e-piiri tehnoloogiad on hetkel testimisel.
Näiteks on rohkem kui 60 000 britti osalenud programmis, mille eesmärgiks on muuta piiriületus kiiremaks. Silmaiiriste tuvastamise andmebaasi kogutakse inimeste silmaiirise kujutisi ning passiandmeid - see andmestik võimaldab neil ületada piir kiiremini, ilma piirivalveametnikuga kohtumata. Alates süsteemi töölehakkamisest 2006. aasta märtsis on nn e-piirist silmaiirise kujutise näitamise abil üle käinud 210 000 inimest.
Seotud lood
PINi pole vaja enam käsitsi sisse toksida.
USA Stanfordi ülikooli teadlased lõid seadme, mis võimaldab sularahaautomaadist
raha kätte saada vaid silmi liigutades. Selleks lisasid nad automaadile kaamera,
mis jälgib, kuidas sa silmadega automaati parooli sisestad.
Mobiilivaraste elu läheb taas
keerulisemaks. Enam ei kao varas joostes minema mitte ainult telefoninumbrite ja
mõne SMSiga.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.