Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse võlanõustaja
Terje Lääts leiab, et inimesed ei tohiks kõrgeprotsendilisi tarbimislaene nii
kergekäeliselt võtta ja SMS-laenudest tuleks sootuks hoiduda. Kõige kergemini
satuvad võlgadesse lastekodulapsed, leiab ta.
Varem elamumajanduses juristina töötanud Terje Lääts otsustas ümber õppida võlanõustajaks, kui Eestis hakati selle ametiesindajaid koolitama, kirjutas Maaleht. Ta lõpetas kursuse 2005. aastal. Nüüd on ta aasta töötanud Tuulemaa sotsiaalmajas koos kolleeg Katri Heinjärvega.
Üks põhilisi põhjuseid, miks inimesed sotsiaalmajja satuvad, on üürivõlg. Läätse sõnul käib näiteks Tallinnas neli inimest mööda kortereid, mille üürnikud on riigile oma elamise võlgu.
Läätse sõnul satuvad võlgadesse kõige kergemini lastekodulapsed: "Nemad ei oska oma väljaminekuid kuidagi planeerida ja pahatihti on üür see kõige viimane, millele mõeldakse."
Võlanõustaja aitab hädasolijal igapäevast eelarvet koostada. "Paneme tema sissetulekud ja kohustused ritta ning vaatame, kuidas paremini välja tulla. Saksamaal annab riik sellistele inimestele teatud juhtudel protsendita laenu, meil on asi esialgu jutu tasemel," rääkis Lääts.
Seotud lood
Riigikogu liige Taavi Rõivas saatis
rahandus- ja majandusministrile kirja, milles tegi ettepaneku piirata
SMS-laenude andmist.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.