Varasemalt oli nii, et ülikoolidiplomite
ostmisest oli kuulda vaid Venemaa ülikoolides, nüüd kuulsin sellest ka ise Tartu
Ülikoolis õppides.
Ametlike andmete kohaselt antakse iga aasta Venemaa ülikoolides altkäemaksu kokku ligi pool miljardit dollarit (ligi 6 mld kr). Tõeline summa on siiski viis korda suurem. Kunagi mõtlesin, et see on võimalik ainult Venemaal, nüüd, olles ise lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, puutusin sellega kokku ka Eestis.
Nägin kaaslaste peal, et mitte alati ei lähe kõik nii, nagu tahaks - tekivad võlgnevused või hinne ei ole nii hea, nagu tahaks, ja sellepärast hakkavad mõned hättasattunud otsima võimalust olukorra parandamiseks ning otsima võimalust maksta diplomi eest.
Üks minu anonüümsust palunud tuttav, kes hetkel õpib välismaal, tunnistas, et tema maksis oma juuradiplomi eest just pool miljonit krooni.
Eestis on kaks varianti kõrgharidust tõestava diplomi ostmiseks. Esimene variant on siis, kui on vaja diplom kiiresti saada kätte - tihti kasutavad seda ärimehed ja inimesed, kellel on vaja dokumenti töö jaoks. Kõige lihtsam tee on asjas kokku leppida eraülikoolides ja väga harva riiklikes ülikoolides. Hind diplomi võib olla 50 000-600 000 krooni - sõltub erialast, hinnetest ja ülikoolist.
Teine variant on see, kui on probleemid ja raskused mõne ainega ja on vaja juurde osta veel üht katset eksami sooritamiseks. Keskmine hind selle "teenuse" eest on 5 000-30 000 krooni - sõltub jällegi ainest, hindest ja ülikoolist.
Keskkooli lõputunnistus maksab minu kogutud andmete põhjal 7000-16 000 krooni. Nähtamatu käe "abi" riigieksamite tulemuste parandamisel võib vanematele maksma minna 10 000-30 000 krooni. Lisaks olen kuulnud ka juhilubade ja keeletasemetestide ostmisest.
Nii et Eesti hariduseski on igal asjal oma hind. Ja selge on see, et ülikoolidiplomi ostmine ei ole Eestis keerukas protsess.
Seotud lood
TTÜ rektori Peep Sürje sõnul pole tänapäeva
maailma rikutuse juures miski võimatu, kuid oma ülikoolis tema sõnul ostetavate
diplomitega probleemi pole, teiste ülikoolide eest ta n-ö mütsi ära sööma igaks
juhuks siiski ei hakkaks.
Tartu ülikooli rektori Alar Karise sõnul
pole tema ülikoolist võimalik diplomit osta, vähemalt ei kujuta ta ette, kuidas
seda oleks võimalik teha.
Haridusminister Tõnis Lukase sõnul on
igasugune ebakvaliteetne kõrgharidus amoraalne ning tema sõnul tuleb diplomite
müümine Eesti Vabariigis ära lõpetada.
Jutt lõpudokumentide ostmise võimalikkusest
ning nähtamatu käe „abist” riigieksamite tulemuste parandamisel riivab tõsiselt
haridus- ja teadusministeeriumi ja riikliku eksami- ja
kvalifikatsioonikeskust.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?