Sagedasti esinev viirus võib olla süüdi
selles, miks mõned inimesed lähevad paksuks. Viirus suudab muuta inimese
tüvirakud rasvarakkudeks, teatasid USA teadlased.
Sellisele järeldusele jõudsid teadlased hingamisteede- ja silmanakkusi põhjustava adenoviirus-36 uurimisel. Teadmine võib tuua kaasa paksusevastase vaktsiini väljatöötamise, teatas Reuters.
"Muidugi ei saa rääkida igasuguse ülekaalulise ennetamisest, vaid ainult sellest ülekaalulisusest, mida põhjustab viirus. Selle vastu tahame leida vaktsiini," ütles Louisiana State'i ülikooli Penningtoni biomeditsiinikeskuse professor Nikhil Dhurandhar.
Adenoviirus-36 mõjul hakkasid laborikatsetes osalenud loomad kaalus juurde võtma.
Samuti leidsid teadlased, et paksud on kolm korda suurema tõenäosusega nakatunud adenoviiruse 36. tüübiga kui kõhnad, selgus uuringus.
Laborikatsed näitasid, et viiruse mõjul muutusid inimese tüvirakud rakkudeks, mis hakkasid rasva koguma.
Täiskasvanute tüvirakke said teadlased rasvaimu läbinud inimeste rasvkoest. Tüvirakud suudavad vastavalt vajadusele areneda erinevateks keharakkudeks.
Pool katses kasutatud rakkudest nakatatu adenoviirus-36ga. Nädala pärast oli enamus neist tüvirakkudest muutunud rasvarakkudeks, viirusega nakatamata rakud olid püsinud muutumatuna.
Viirus sundis tüvirakke arenema rasvakogujateks, ütles Dhurandhar. Adenoviirus-36 on üks kümnest teadaolevast haigustekitajast, mida seostatakse rasvumisega ning neid võib olla teisigi.
Esmapilgul võib olla raske aru saada, et rasvumist põhjustab viirus. "Kindlasti on liigsöömisel oma roll, pole kahtlust," ütles Dhurandhar. "Tüsenemisel on mitmeid põhjuseid: alates liigsöömisest, pärilikkusest, ainevahetusest kuni nakkushaigusteni."
Kaugemas tulevikus loodavad teadlased nende teadmiste baasilt luua vaktsiini ning ravimi adenoviiruse vastu.
Maailma tervishoiuorganisatsiooni andmeil elab maailmas umbes 400 miljonit ülekaalulist, neist 20 miljonit on alla viieaastased lapsed.
Seotud lood
Tuhandeid südameinfarkte saaks ära hoida,
kui panna osa toiduaineid maksu alla, soovitavad Suurbritannia Oxfordi ülikooli
teadlased.
Läbimurre geeniuuringutes võib tuua kümne
aasta pärast apteekidesse ravimi ülekaalulisuse vastu, sest teadlased suudavad
nüüd paremini mõista, miks mõned inimesed kaalus rohkem juurde võtavad.
Kui teil on vedanud ning kehakaaluga pole
mingit muret, ei anna see veel mingit õigustust diivanil külitada ja mõelda, et
trenn on mõeldud vaid paksudele.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.