Tähistamaks maailma ühe populaarseima eine
Big Mac burgeri neljakümnendat sünnipäeva, avas retsepti autor Jim
Delligatti USAs Pennsylvanias North Huntingdonis sel nädalal Big Maci
muuseum-restorani koos kõige sinna juurde kuuluvate mälestusväärsustega ning
maailma suurima ausamba juubilarile endale.
1967. aastal esmakordselt menüüsse lisatud kahekordne burger on täna müügil enam kui 100 riigis, kusjuures tervisliku toidu eelistajatena tuntud jaapanlased neelavad aastas vähemalt 150 miljonit Big Mac'i. Ameeriklased ise vähemalt 550 miljonit ehk 17 burgerit sekundis. Iga burger on 540 kalorit ja 29 grammi puhast rasva.
Big Mac'ist suurest populaarsest kohus fenomen, mis on saanud Ameerika pop-kultuuri sümboliks ning alus, millelt näiteks mainekas Briti majandusajakiri The Economist arvutab valuutade ostujõudu. Esimene Big Mac'i indeks avaldati 1986. aastal eesmärgiga valuutakurssidest arusaamine tavainimestele "paremini seeditavaks" teha. Šveitsi pank UBS võttis aga Big Mac'i läinud aastal aluseks kohalike palkade ostujõu hindamisel. Selgus, et kõige kiiremini teenivad oma burgeri jaoks raha kokku jaapanlased - 10 minutiga. Maailma keskmine ajakulu oli 35 minutit.
Ühtlasi sümboliseerib Big Mac kõike seda halba ja ebatervislikku, mida kiirtoiduga seostatakse. Oma 2003. aasta filmis "Super-Size Me" demonstreeris autor Morgan Spurlock iseenda peal mida see tervisele tähendab, kui kuu aega järjest üksnes burgeritest elada. Kõigest kriitikast hoolimata on Big Mac jäänud enim nõutud eineks, ehkki McDonald's on menüüsse lisanud ka oluliselt tervislikumaid valikuid.
Big Maci hind on neljakümne aastaga kerkinud algselt 45 USA sendilt ca 2,75 dollarile. See on endiselt madal ning ergutab ostma.
Seotud lood
Kiirtoidukett McDonald's müüb oma
Baltimaade ärid Malta ettevõttele Premier Capital.
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.