Kütusefirma Statoil plaanib omandada 42,5%
Leedus asuva Baltimaade suurima biodiislitehase Mestilla aktsiatest ning on
teinud sellekohase avalduse ka Leedu konkurentsiametile.
Mestilla aktsiate kontrollpakk kuulub Baltimaade ühele juhtivale põllumajanduskontsernile Linas Agro.
Konkurentsiameti positiivse otsuse korral sõlmivad Statoil ning aktsiate praegune omanik investeerimisfirma SEB VB Rizikos Kapitalo Valdymas septembris aktsiate ostu-müügilepingu, mille kohaselt omandab Statoil 42,5% Baltimaade suurimat biodiislitehast omavast firmast Mestilla. Tehnigu hinda ei ole avalikustatud.
Mestilla juhatuse esimehe Darius Zubase hinnangul tugevdab tehing rahvusvahelise suurettevõttega Statoil Baltimaade suurima biodiislitehase turupositsiooni ning aitab kaasa ettevõtte edasisele arengule.
“Linas Agrol on märkimisväärsed kogemused tooraine tarnimises ning koostöö arendamises põllumeestega. Statoili tugevuseks on pikaajaline kogemus autokütuste müümises, varustamises ja turundamises,” ütles Statoili toote- ja turundusjuht Sjur Haugen.
Pärast tehingu jõustumist hakkavad Statoili esindajad kuuluma ka ettevõtte juhtkonda, keskendudes müügile ja toote ekspordile. Linas Agro hakkab peamiselt tegelema biodiisli tootmiseks vajaliku tooraine tarnimisega ning Mestilla vastutab tehase tootmise eest.
Klaipeda vabamajandustsoonis 4,5 hektari suurusel krundil asuv biodiislitehas viib hetkel läbi viimaseid testimisi, et alustada septembris tootmist. Aastas hakkab Mestilla tehas tootma 100 000 tonni biodiislit. Kaasaegse tehase ehitust alustati 2006. aasta kevadel ning selle rajamisse on investeeritud 590 miljonit krooni.
Esimese aasta jooksul plaanib Mestilla töödelda 150 000 tonni rapsi ning tõsta järgmisel aastal võimsust 200 000 tonnini. Ligikaudu 70% toorainest ostetakse Baltimaade põllumeestelt, ülejäänud tooraine tarnitakse SRÜ riikidest.
Seotud lood
Statoili ja Norsk Hydro nafta- ja
gaasivaldkonna ühinemine jõustub 1. oktoobrist, ühinemise käigus võtab Statoil
ASA üle Norsk Hydro ASA naftaga seotud valdkonnad, mis peamiselt tähendab ASi
Norsk Hydro Petroleum ülevõtmist.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.