Suur osa muusikast ostetakse tänapäeval
netist ning laaditakse arvutisse, kuid esile on kerkimas ka üha arvukamaks
muutuv kogukond kirglikke fänne, kes soovivad muusikat kuulata vahepeal juba
unustusehõlma vajuda jõudnud vinüülplaatidelt.
Vinüülplaat tundub noortele antiikaegne kurioosum. Alles mõni aeg tagasi neid põlati ning peeti rämpsuks. Seejärel vaadati neid lihtsalt uudishimust – nad näevad ju lahedad välja – suur must plastikketas, mille peale sai salvestada kõigest 50 minutit muusikat. Tõeline retro.
Siis aga juhtus midagi. Inimesed hakkasid kuulama, mis on neile plaatidele salvestatud ning leidsid, et vinüülil kõlab heli palju loomulikumalt kui CD-l, kirjutas MSNBC tehnoloogiaguru Gary Krakow.
See meeldis paljudele muusikafännidele ning vinüülide populaarsus hakkas tasapisi taas suurenema. Paljudel juhtudel lastaksegi lisaks CD-le välja ka väike tiraaž vinüülplaate, et rahuldada andunud fännide nõudmist. Terve rida tantsumuusikastiile avaldab uut muusikat ainult vinüülplaatidel.
Vinüüli taastulekuks on põhjust, sest peale puuduste (kriimud ning helikvaliteedi langus aja jooksul) on formaadil olulisi eeliseid. Vinüülplaadile salvestatud analoogheli on peaaegu ilma igasuguste kadudeta. CD-l on originaalhelist alles umbes pool ning kokkupakitud helifailidel veelgi vähem. Tihti väidetakse küll, et pakkimisel on ära võetud vaid see osa, mida nagunii ei kuule, kuid ilmselgelt see seletus paljusid ei veena.
Vinüülplaatide populaarsuse suurenemine ei ole jäänud märkamata ka muusikatööstusele. Näiteks Circuit City müüb vinüüle oma netipoes. Poe esindaja Jackie Foremani sõnul pakuvad nad vinüülformaadis hetkel üle 10 000 erineva albumi.
Ainuüksi fakt, et poed viitsivad vinüülide müümisega tegeleda, kinnitab tõsiasja, et nende turuosa on kindel ja tasapisi suurenev.
Seotud lood
CD-plaatide müük langeb. Vinüülplaatide
müügiarvud on hakanud taas tõusma, kuid kaugeltki mitte massiliselt. Nüüd on
muusikatööstus välja tulnud uue ideega, kuidas tulude kahanemisele piir panna,
kirjutas The Guardian.
Kolikambris on terve virn 1980ndatest pärit
kassette noorpõlve lemmiklugudega. Kuidas neid aga tänapäeval uuesti
kuulata?
Audiofiilid hoiavad vinüülplaate endiselt
au sees, kuid paraku peavad nad tunnistama, et moodsamal lasertehnoloogial on
olulisi eeliseid. Sahinad ja krõpsud ning plaadi kvaliteedi halvenemine aja
jooksul käivad vinüülidega paratamatult kaasas.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.