Täna toimunud infoüritusel selgitasid
Eesti Energia juhatuse liige Tiit Nigul ja Narva Elektrijaamade juhataja Ilmar
Petersen hinnamuutusi.
Eesti Energia kontserni ettevõtted esitasid energiaturu inspektsioonile (ETI) hinnatõusu aluseks olevad kuluprognoosid. Selle järgi tõuseks elektri hind lõpptarbijale keskmiselt 16 protsenti.
Koos taastuvenergia ostukohustustega ja elektriaktsiisiga on elektrihinnatõus 22-23%.
ETI-l on Eesti Energia kontserni ettevõtete müügi- ja kuluprognooside analüüsimiseks aega kuni 90 päeva.
Kuna kolmeaastane hinnaregulatsiooni periood kehtib järgmise aasta veebruarini on Eesti Energia jõuliselt asunud hindu tõstma. Kaalukamate põhjustena tuuakse välja tooraine hinnatõusu ja tööjõu kulude kasvu. „Eesti Põlevkivi on esitanud taotluse 15% hinnatõusuks,” sõnas Nigul. „Me peame maksma palka, mis säilitaks võtmeisikud ja mis tooks juurde uusi noori,” sõnas Petersen.
Põlevkivi hind on püsinud samal tasemel alates 1998. aastast. Teiste põhjustena toob Nigul välja tootmisbaasi remondi- ja hoolduskulud, keskkonnatasud ja allhankijate teenuse kulud.
Nigul loodab, et käimasoleva aasta novembrikuus saavutatakse Energiaturu Inspektsiooniga kokkulepe hinnatõusu osas. Kliendi hinnapaketid avalikustatakse 90 päeva enne uute hindade kehtima hakkamist.
Niguli sõnul hinnatõus meie ettevõtete konkurentsivõimet ei vähenda.
Eestis on elektrihind üks odavamaid võrreldes teiste Euroopa Liidu riikidega. Praegu on veel odavam elekter Bulgaarias, Lätis ja Kreekas. Järgmisena on Eesti, kes uue hinnatõusu puhul saavutaks sarnase hinnataseme Horvaatiaga. Hetkel on Horvaatia Eestist elektrihinnaga ees kõigest paari pügalaga. Kõige kallim elekter on Itaalias ja Taanis.
Oluline teada, et 1. jaanuarist 2009 avatakse 35 % energiaturust ja 1.jaanuarist 2013 on avatud kogu turg. Nigul tõi näiteks, et Lätis ja Leedu on elektriturg formaalselt avatud juba 2004. aastast.
Seotud lood
Maksehäireregister näitab Eesti
Energial 19,5 miljoni kroonist fantoommaksuvõlga, maksuameti kinnitusel firma
neile võlgu pole.
Riigikogu liikme Jürgen Ligi hinnangul on
elektrihinnatõusus saanud süüdistuse kõik – nii Eesti Energia juhatus ja nõukogu
kui peaminister ja poliitikud. Kuid õnneks on "roim" ise tema sõnul veel
sooritamata.
Baltika tegevjuht Meelis Milderi sõnul
Eesti Energia plaanitav hinnatõus Baltikat ei mõjuta.
Energiaturu inspektsiooni (ETI) peadirektor
Märt Otsa ütles Postimees.ee'le, et elektri hind ei saa tõusta enne 1.juunit
seoses Eesti Energia taotluste analüüsiga.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.