Venemaa ei ole ainsa Euroopa Nõukogu
liikmesriigina siiani ratifitseerinud Euroopa Inimõiguste Konventsiooni 14.
protokolli. See protokoll, mis aitaks oluliselt tõhustada Euroopa Inimõiguste
Kohtu tööd, jõustub üksnes juhul, kui kõik Euroopa Nõukogu liikmesriigid selle
ratifitseerivad.
Euroopa Nõukogu parlamentaarse assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni juhi Andres Herkeli sõnul on Venemaa poolt tegemist pahatahtliku pidurdamisega, mis muuseas takistab arvukate Venemaad puudutavate kohtuküsimuste lahendamist, teatas riigikogu pressitalitus.
„Viimasel ajal on Euroopa Inimõiguste kohtust tulnud rida otsuseid, kus Venemaa võimud jäävad süüdi ulatuslikes inimõiguste rikkumistes Tšetšeenias. Kuna kohtu veskid jahvatavad Strasbourgis väga aeglaselt, on valdavalt tegemist 2000. aasta sündmusi puudutavate lahenditega. Reform, mida Venemaa ise pidurdab, lubaks kohtul märksa tõhusamalt toimida,” selgitas Herkel.
Praegu levib ENPA liikmete hulgas nõue viia Assamblee sügissessioonil oktoobri alguses läbi eridebatt, mis käsitleks Venemaa poolt protokoll 14 mitteratifitseerimise motiive ja tagajärgi.
Andres Herkel osales teisipäeval ja kolmapäeval ENPA õiguskomitee ja monitooringukomitee töökoosolekutel Pariisis esitades monitooringukomiteele ka järjekordse kriitilise ülevaate olukorrast Aserbaidžaanis.
Seotud lood
Järjekordse ajakirjaniku mõrvamine Venemaal
on küll jäänud tavarelvastusleppest loobumise ja Vene diplomaatide
Suurbritanniast väljasaatmise varju, kuid on siiski hukkamõistu ära teeninud,
leiab riigikogu liige Andres Herkel.
IRL poliitik Andres Herkel käis Kuubas
kohtumas opositsiooni ja teisitimõtlejatega ning tema hinnangul on režiim Kuubas
natuke leebemaks muutunud, kuigi vabast ühiskonnast on olukord riigis veel
kaugel.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.