Riigikohtu otsus kultuuriürituste piletite
18% käibemaksustamise kohta on loonud uue olukorra nii ürituste korraldajatele,
kui ka riigile.
Sotsiaaldemokraadid on jätkuvalt veendunud, et madalam 5% käibemaksumäär on õigustatud ja mõistlik viis kultuuri toetamiseks, teatas erakond.
SDE fraktsiooni aseesimees Indrek Saar leiab, et kultuuritarbijaid tuleb toetada ning kõigile kultuuriüritustele kehtestada ühtlane 5% käibemaks. "Teeme koalitsioonipartneritele ettepaneku asja uuesti arutada," lisab Saar.
Kuigi reformierakondlasest riigikogu rahanduskomisjoni esimees Jürgen Ligi on juba väitnud, et toetab 18% maksumäära ja kultuuri toetamist eelarve kaudu, pole teada, mida arvab tema erakonnakaaslane kultuuriminister Laine Jänes.
Sotsiaaldemokraadid leiavad, et riigikohtu otsuse valguses muutunud situatsiooni tõttu on vaja antud koalitsioonilepingu punkt uuesti läbi vaadata. "Euroopa Liidu tava on, et liikmesriigid rakendavad kultuuriürituste piletitele soodsamat käibemaksumäära. Arvan, et peaksime nende eeskuju järgima, kuna juba praegu on Eestis kultuuriürituste piletihind kriitiliselt kõrge," märkis Saar.
"Igal juhul on lahendus vaja leida kiiresti, sest seaduse kehtima jäänud sätted arvestavad nüüd kõrgema maksumääraga, riigi kulutuste määramisel lähtub aga Kulutuuriministeerium väiksema toetuse vajadusest", selgitab Saar.
Seotud lood
Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna
fraktsiooni aseesimees Indrek Saar aga ei saa aru, miks tahetakse Eestis
väärtkultuuri tarbijaid karistada 13 protsendilise hinnatõusuga. Siinkohal on
oluline märkida, et Eestis tehakse aastas ligi miljon teatrikülastust.
Tallinna Halduskohus lahendas selle aasta
9. mail MTÜ Muusikateater vaidluse Maksu- ja Tolliametiga, öeldes, et
käibemaksuseaduse § 15 lõige 2 punktis 6 ette nähtud tingimus on põhiseadusega
vastuolus, teatas riigikohus.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Jürgen
Ligi sõnul kulutab sotsiaaldemokraat Indrek Saar oma energiat erahuvide ja
palagani maksusoodustuste kaitsmisele.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.