Selleks, et tuua prostituudid legaalsesse
majandusse, kavatseb Ungari valitsus anda neile äriload. Selline otsus võib
kasvatada oluliselt valitsuse rahakotti, sest sealses seksiäris liigub aastas
ligikaudu miljard dollarit.
Inimõiguslaste grupid on tihti kritiseerinud Ungarit prostitutsiooni legaliseerimise eest. Oponendid leiavad, et seksiäri legaliseerimine ei aita tegelikult prostituute. Ungaris on prostitutsioon 1999. aastast teatud tingimustel lubatud, kirjutas CNN.
Äriloa saamine võimaldaks prostituutidel anda klientidele tšekke. Prostituudid saaksid seeläbi legaalse äri osalisteks, kes maksavad riigile makse ja annavad oma panuse sotsiaalkindlustusse, selgitas Ungari prostituutide huvide eest võitleva organisatsiooni juht Agnes Foldi.
Ungari seksitööstuses, mis hõlmab nii prostitutsiooni kui ka pornograafiliste materjalide tootmist, ringleb aastas ligi miljard dollarit (ligi 11 miljardit krooni), ütles Ungari maksumeti esindaja Agnes Bakonyi.
"See on varimajanduse üks juhtivad sektorteid. Selle projektiga proovib maksuamet aidata maailma vanima ameti esindajaid, kes pole kunagi makse maksnud," selgitas Bakonyi.
Ungaris saavad prostituudid töötada legaalselt vaid teatud tsoonides, eemal koolidest ja kirikutest. Samuti peavad nad käima regulaarselt arstikontrollis. Kupeldamine ja bordellid on keelatud.
Foldi sõnul on juba 20 prostituuti saanud äriloa ja rohkem kui 500 on esitanud avalduse, et osaleda maksuameti poolt korraldatud nõustamisel, kus räägitakse äriplaneerimisest, seadustest ja raamatupidamisest.
"Meie eesmärk on muuta seksiteenuste osutamine sama aktsepteeritud tööks nagu on iga teine töö. Prostituudid tulevad ühiskonna kõige vaesematest kihtidest ning neil on väga raske näiteks saada laenu oma kodu ostmiseks," selgitas Foldi.
Prostituutide huvide eest võitlev organisatsioon sai Ungari valitsuselt 86 000 dollari (946 000 krooni) suuruse abiraha, et nõustada prostituute.
"Nüüd ei saa keegi minult küsida, kust ma sain oma maja ja auto raha," selgitas üks prostituutidest, kes on juba saanud äriloa.
Inimõiguslaste grupid leiavad, et seksiäri legaliseerimine ei kaitse lõbunaisi vägivalla eest.
"Ungari ei aita ärilubade andmisega neid naisi, vaid kasvatab pigem riigikassat uute maksumaksjate abil," ütles USA naistekaubanduse vastase organisatsiooni esindaja Janice Raymond.
Seotud lood
Ungari pank OTP Bank, kes on ostnud läinud
aastal viis panka Ida-Euroopas, ostis juba teise vene panga.
Ungari majandusminister Janos Koka asub
aasta lõpus tagasi, et keskenduda oma populaarsust kaotava erakonna Vabade
Demokraatide Liit juhtimisele.
Varsti saavad kaheksa miljonit Ungari
kodanikku vastata küsimusele, kas Ungari parlament peaks seadustama
siesta?
Juunikuu inflatsioon aastatagusega
võrreldes oli Euroopa Liidu liikmesriikidest kõrgeim Lätis, järgnesid Ungari ja
Eesti.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?