SEB viimast majandusprognoosi
kommenteerides andis majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts mõista,
et välisanalüütikute pessimismis ja võimalikus Eesti riigireitingu langetamises
on süüdi Äripäev.
Rahandusminister Ivari Padari võttis aga SEB majanduskasvu aeglustumise prognoos lihtsalt tummaks. "Eile ma tõesti lugesin ka SEB prognoose ja ma olin nagu üllatunud, kust võeti need numbrid, et 25%line palga kasv avalikus sektoris jne. Selles suhtes, et üldiselt õige kummaline avaldus oli see, mis SEBst tuli välja. Ma ei oska isegi kommenteerida," ütles Padar neljapäeval toimunud valitsuse pressikonverentsil.
Juhan Parts soovis aga SEB prognoosi pärast tulla külla Äripäeva toimetusse, et näha kuidas tehakse ajalehte. "Lihtsalt ma tahaks näha seda meeleolu, kuidas te suudate genereerida sellise hulga negatiivseid uudiseid. Ma tahaks tõesti huvi pärast kohe seda köögi poolt näha," lausus Parts.
Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel esitas minister Juhan Partsule kutse tulla toimetusse. Kohtumine peaks aset leidma järgmisel neljapäeval (19.10).
"Kõik need reitinguagentuurid ja selle negatiivse meeleolu loomine, ma arvan, et see ei ole nagu jätkusuutlik tegevus. Ükskõik mis pidi me vaatame numbreid, siis saagem kõigepealt aru, Eesti majanduskasv 11,5 või 11,6%, mis oli 2005 ja 2006, oli väga tugeva nö avatud tööturu, Euroopa Liidu liikmelisusest nö suure rahahulga sissevoolu tagajärg. Kui me lahutame maha selle, mis andis kinnisvara sektor ja mõneti ka jaekaubanduse suurem tarbimine, siis meie normaalne hea majanduskasv on 5-6%," selgitas Parts.
Majandusministri kinnitusel on ka tema mures ja ka tema soovib, et majandus kasvaks, oleks väga kõrgtehnoloogiline, meie ettevõtjad oleksid nö maailmas tegijad. "Aga me oleme selles osas väga realistlikud. Me ei saa esitada ükskõik millisel kasvu tasemel seda, et see on nagu mingisugune dramaatika ja manipuleerida erinevate numbritega, kõik mis puudutab avaliku sektori palkasid ja muid asju," toonitas Parts.
Ta palus olla informatsiooni ja numbritega ülitäpsed ja vastutustundlikud. "Lõppkokkuvõttes ka need reitinguagentuurid ju vaatavad seda Äripäeva esikaant, kus kogu aeg on must masendus. Ja siis nad seal genereerivad neid reitinguid. See on keeruline asi," märkis Parts, kelle sõnul on Eesti majandus väga avatud.
Veel jagas Parts Äripäevale ridamisi näpunäiteid, millest tuleks ühes majanduslehes kirjutada. Näiteks soovitas ta vaadata, mida teeb euro dollari kurss ja kuidas see mõjutab Eesti majandust. "Katsuge kirjutada sellest, mis protsessid tegelikult täna toimuvad Eesti majanduses. Eesti ettevõtete tungimine laiematele turgudele on täiesti uus trend, seni teadmata trend. Kuidas seda suurendada, kuidas siin võita Eesti majandusele? Kuidas soodustada nö neid tehnoloogilisi investeeringuid ühel või teisel moel? Milliseid eeskujusid me näitame ühele või teisele ettevõttele?" jagas minister näpunäiteid. Tema sõnade kohaselt pole vaja üldse muretseda sellepärast, kui mõni John või Sventson tuleb ja ütleb, et odava tööjõu tõttu ta enam hakkama ei saa. "Me tahtsimegi, et odavat tööjõudu ei ole enam Eestis. Me seda ju tahame," toonitas Parts.
"Nii et natukene niisugust konstruktiivsemat, vastutustundlikku meeleolu sooviksin ma Äripäeva toimetusele. Meil on nii hea koostöö teiega, ei tahaks kohe midagi halvasti öelda. Võibolla teeme mingi europrojekti, et kuidagi viisi võiks asi olla niimoodi, et meil oleks tõsine majandusajakiri," pakkus majandusminister välja ka lahenduse tõenäoliselt siis juhuks, kui Äripäev ei võta ministri soovitusi kuulda.
Seotud lood
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ei näe muret Eesti tuleviku pärast, pigem näitab rahva praegune rahulolematus tema hinnangul ühiskonna tervist.
Euroopa Liidu ministrite transpordi,
telekommunikatsiooni ja energeetika nõukogu (TTE)
istungil otsustati täna, et ülemaailmne satelliitnavigatsioonisüsteem
Galileo peab tööle hakkama aastal 2013.
Riigikogu liige sotsiaaldemokraat Eiki
Nestor ütles aripaev.ee päevaküsimusele vastates, et me võtame agentuuride
määratud reitinguid liiga tõsiselt.
Eesti Entsüklopeediakirjastuse juht,
analüütik Hardo Aasmäe hinnangul ei ole Eesti majandusel viga midagi, sest kiire
liikumise vahel tuleb tegelda ka mahajääjatega.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.