Välisinvestorid soovitavad Lätile
maksurevolutsiooni, mille käigus alandada tööandja ja -võtja maksukoormust,
pidurdades samal ajal tarbimist käibemaksu tõstmisega.
Viimastel nädalatel on Läti valitsust tabanud kriitikanoolte tulv ja seda mitte ainult rahvusvahelistelt reitinguagentuuridelt hinnangu alandamisega, kirjutas Äripäev.
Sarnaselt Eesti Tööandjate Liiduga tuli Läti välisinvestorite nõukoda FICIL, mis koondab 25 tuntud ettevõtet, kes on panustanud riiki suuri rahasummasid, välja manifestiga, kus on üksikasjalikult loetletud meetmed Läti majanduse kriisi vajumise vastu. Teatavasti on nii inflatsioon kui ka jooksevkonto puudujääk Lätis endiselt suurenemas.
Lühidalt kokku võttes teevad investorid ettepaneku alandada makse ettevõtjatele ja töötajatele ning tõsta käibemaksu tarbimise pidurdamiseks ja eelarvetulude säilitamiseks.
FICILi juhatuse liige ning audiitorfirma Ernst Young esindaja Andris Laucinši teatel peaks tulumaksu alandama 25 protsendilt 15-le, tõstma tuluvaba miinimumi ja vähendama sotsiaalmaksu. See jätaks inimestele rohkem raha tasku. Samal ajal tuleks tõsta käibemaksu 20-22 protsendile, mis peaks pidurdama raha kulutamise soovi.
Endiselt tulutult inflatsiooni ohjamise plaani ellu viia püüdev valitsus on ettepanekute vastu. Nii teatas rahandusminister Oskars Spurdzinš, et käibemaksu tõstmisel ei suudaks riik täita sotsiaalkohustusi. "Arvan, et praegu midagi maksusüsteemis lõhkuda ei oleks soovitatav. Kõrge inflatsiooniperiood tuleks üle elada olemasoleva süsteemiga, ja kui viia sisse muudatusi, siis väga läbimõeldult." Sama meelt oli peaminister Aigars Kalvitis: "Me ei plaani mitte mingisuguseid muudatusi."
Samas majandusministri kohale kandideerimisest loobunud Einars Cilinskise sõnul on maksureform hädavajalik. "Oma lühikese vestluse ajal Kalvitisega jõudsin järeldusele, et meil on erinev nägemus arengu prioriteetidest," teatas ta pressikonverentsil.
Seotud lood
Eesti Tööandjate Keskliidu juhi Tarmo
Kriisi sõnul tuleb maksumuudatustesse suhtuda väga ettevaatlikult.
„Maksureformidega on kahjuks nii, et ideaalseid mudeleid on suhteliselt lihtne
modelleerida, aga ülimalt keerukas ellu viia.“
Tootmise kallinemine, toorainepuudus ja
tööjõu defitsiit laostavad väikesi ja keskmise suurusega mööblit tootvaid
firmasid, kirjutab dv.ee ajakirjanik Julia Vlassova.
Täna ajakirjanikega kohtunud Euroopa
Komisjoni asepresident Siim Kallas ei soovinud meeleldi kommenteerida Eesti
valitsuse plaani jätta Euroopa Liidu liitumiskõnelustel lubatud muudatused
tulumaksuseaduses tegemata.
Tänasest jõustub Eesti
väärtpaberituruseaduse muudatus, mis paneb pankasid rangemalt hindama
investeerimistoodete sobivust kliendile.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.