USA kinnisvarahindade langus on jõudnud
Euroopasse, siinsed kinnisvaraturud on langemas.
The Wall Street Journal kirjutas, et kinnisvarahindade languse põhjused Euroopas on samad mis USAs: kõrgemad intressimäärad, ebakindlus turul ja karmimad laenutingimused.
Kinnisvarakriis on jõudnud Hispaaniasse, kus kinnisvarahinnad on viimase kümnendiga kahekordistunud ja toimus Euroopa suurim kinnisvarabuum. Alates juulist on sealsed hinnad kergelt langenud. Kinnisvara müügiperiood on pikenenud nädalatelt kuudele ja müümise asemel renditakse järjest rohkem . Ka ehitusbuum on raugemas, sel juulis väljastati 38% vähem ehituslubasid kui eelmisel aastal samal ajal.
Möödunud kvartalil langeside esmakordselt kümne aasta jooksul ka Prantsusmaa kinnisvarahinnad. Iirimaal on kinnisvarahinnad 1,9% madalamad kui aasta tagasi.
Reitingagentuuri Standard Poori hinnangul on Hispaania, Iirimaa ja ka Suurbritannia kinnisvara 20% ülehinnatud, korrektsioon on tulekul, vahendas The Financial Times. Agentuuri hinnangul on Hispaania ja Iirimaa majandus eriti sõltuv kinnisvaraturust ja ehitussektorist.
Langev kinnisvarasektor võib õõnestada kogu Euroopa majandust, sest viimastel aastatel on kavu mootoriks olnud ehitussektor. Nüüd on ehitusbuum möödumas. Kõrgemate laenumaksete tõttu piiravad inimesed ka tarbimist.
Endise USA Föderaalreservi esimehe Alan Greenspani sõnul on madalal hoitud intressid ja märkamatu inflatsioon julgustanud kinnisvarabuumi pärast Nõukogude Liidu lagunemist. Nimelt on kinnisvarabuum viimasel 10-15 aastal toimunud kõigis arenenud riikides, välja arvatud Jaapanis.
Euroopas on võrreldes USAga üks eelis, mis võib kinnisvarakriisi pehmendada. Nimelt on Euroopas haruldane, et maja väärtuse kasvades võetakse sellele teine laen, mis USAs on ga tavaline. Euroopa subprime-laenude turg on USAga võrreldes olematu.
Saksamaal võib kinnisvarakriis mööduda märkamatult, sest sakslased on pidevalt eelistanud eluaset rentida, mitte omada ja see on hoidnud kinnisvarahindade tõusu mõõdukana. Prantsusmaal on valitsus piiranud ehitamist, mis tähendab, et kinnisvara nõudlus on endiselt pakkumisest suurem. Ka on enamus prantslasi võtnud laene fikseeritud intressiga, mis tähendab, et nad ei ole intressikõikumistel tundlikud.
Seotud lood
USA valitsus tuli välja laenumaksete
külmutamise plaaniga, mis lubab enam kui miljonile inimesele oma kodu alles
jätta.
Föderaalreservi eksjuht Alan Greenspan
teatas, et praegune laenukriis USAs sarnaneb parameetritelt 1987. ja 1998. aasta
börsilangustega.
USA kinnisvararaskustest alguse saanud häda
laieneb maailma raha- ja aktsiaturgudele.
International Center for Education in
Islamic Finance (INCEIF) õpetlane Mohammed Mahmud Awan ütles, et islami
põhimõtted oleksid USA kinnisvarakriisi ennetanud.
Tundlikke kliendiandmeid omavad advokaadibürood on küberkurjategijate pidevas huviorbiidis, mistõttu nõuab advokatuur, et küberturvalisus oleks tagatud kõrgeimal tasemel. Et nõuded saaksid täidetud ka päriselt ning ka töötajate teadlikkus tõstetud, on mõistlik kaasata oma ala spetsialistid, usub advokaadibüroo TARK juhtivpartner Tanel Tark.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele