Harjumaal võtab eramu müük aega pool aastat
kuni üks aasta.
Harjumaa elamuturul on müügiperioodid oluliselt pikenenud. Pakkumist on nii palju, et ostjad ei tunne vajadust ostuotsuse tegemisega kiirustada, selgub Uus Maa Eesti kinnisvaraturu trendide ülevaatest.
Harjumaa eramute keskmine müügiperiood on praegu vahemikus pool aastat kuni üks aasta ning kruntide müügiperiood keskmiselt aasta. Müügiperioodi pikkust mõjutab otseselt ka müügihind, kuid vähem väärtustatud asukohas krundi müümine – isegi soodsa hinnaga – on tänasel turul üsna keeruline.
Suhteliselt kiiresti leiavad uue omaniku hinnatud asukohas paiknevad ning kvaliteetselt ehitatud kõrgema hinnaklassi eramud, millel puuduvad otseselt turuväärtust alandavad tegurid.
Nõudlus on Harjumaa elamuturul vähenenud, kuna kinnisvaraturult on kadunud spekulandid ja väikearendajad, kes moodustasid veel eelmisel aastal olulise osa ostjatest. Tänasel turul on aga ostja enamjaolt lõpptarbija.
Suuremat huvi tuntakse keskmisest turuhinnast odavama kinnisvara vastu. Inimesed on valmis tehingu tegema juhul, kui nad tunnevad, et soetavad vara tõesti keskmisest odavamalt. Otsitakse odavamaid krunte väljaspool Tallinna, vanemaid odavama hinnaklassi maju Tallinna lähiasulates, aga ka väga heas seisukorras olevaid n-ö teise ringi maju hinnaga 2,5–3 miljonit krooni.
Uus Maa prognoosib, et suureneb huvi linnast kaugemal paiknevate privaatsete kruntide ja elamute järele. „Prognoosida võib hinnakorrektsioone madalamalt väärtustatud piirkondades, kus ei ole hindu veel langetatud. Samuti võivad arendajad müüa kõigepealt soodsamalt piiratud arvu eramuid või majaosasid, kuni kriitiline piir on ületatud, ning seejärel müüa ülejäänud objektid kõrgema hinnaga ja pikema müügiperioodi jooksul,” kirjutatakse kinnisvaraturu ülevaates.
Seotud lood
Rime Kinnisvara müüb Harjumaal Harku vallas
maja Hollandi oksjoni reeglite järgi, mis tähendab seda, et igal esmaspäeval
alandatakse kinnistu hinda 50 000 krooni võrra.
Uus Maa Kinnisvaragrupi juhatuse esimees
Jaanus Laugus kinnitas, et Uus Maa ei hakka oma maaklereid vallandama, pigem
palgatakse spetsialiste juurde.
Väiksemad arendajad, kes on võtnud liiga
suuri riske ning ostnud tipust, on tänaseks hädas, märgitakse Uus Maa Eesti
kinnisvaraturu trendide ülevaates.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.