Kliimamuutusega kaasnevate
keskkonnakatastroofide ärahoidmiseks on juba hiljaks jäädud, väidab Gaia
hüpoteesi looja, keskkonnaaktivist ja futuroloog James Lovelock.
Tema arvates võiks järsk kasvuhoonegaaside emissiooni vähendamine mõjuda soovitule hoopis vastupidiselt. Mõttekäik on järgmine: tööstuslik õhureostus põhjustab globaalset hämardumist, mis viib keskmise õhutemperatuuri alla ning nullib seega osa kasvuhoonegaaside põhjustatud soojenemisest.
Vähendades kasvuhoonegaaside õhkupaiskamist, väheneb vastavalt ka õhureostus ning Lovelocki arvates tähendaks see hoopis veelgi soojemat kliimat, sest globaalse hämardumise arvele kirjutab ta 2-3 kraadi jahenemist.
„Suvaline majanduslik tagasilöök või planeeritud fossiilsete kütuste kasutamise vähendamine tähendaks vähem õhureostust ning võimendaks soojenemist. Lõpetades fossiilsete kütuste põletamise saame kiiremini kuumeneva kliima,” hoiatas Lovelock. „Pole just meeldiv olukord. Hukule oleme määratud nii siis, kui jätkame senist kurssi,aga ka siis, kui teeme radikaalseid muudatusi.”
Samuti on Lovelock skeptiline ÜRO valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli (IPCC) raportite suhtes. Tema arvates annavad raportid inimestele vale pildi, väites, et kohe tegutsema asudes on veel võimalik olukorda parandada. Lovelocki nägemus on sellest tunduvalt apokalüptilisem: 6 kuni 8 miljardit inimest võitleb üha talumatumaks muutuva kliima tingimustes õiguse eest Maa vähenevatele ressurssidele, peamiselt toidule ja veele.
Siiski ei soovita Lovelock käed rüpes istuda, vaid vähendada kasvuhoonegaaside emissiooni, sest pikas perspektiivis võib see kliima muutumist aeglustada. Lisaks rõhub ta vajadusele päästa üha väheneva pindalaga metsaalasid. Lovelocki arvates tuleb inimestel vältimatu kliimamuutuse ja selle tagajärgedega lihtsalt kohaneda
Seotud lood
Lõppeva nädala kümme loetumat artiklit
Novaatoris:
Paljudes maailma riikides on inimesed nõus
tooma ohvreid isikliku heaolu arvelt või maksma kõrgemaid makse, kui see aitab
peatada kliima soojenemist, selgub ülemaailmsest arvamusküsitlusest.
Saksa keele ühing valis tänavuse aasta
sõnaks „Klimakatastrophe” (kliimakatastroof). Wiesbadenis tegutsev
prestiižne ühing selgitab, et see sõna väljendab kõige täpsemini ajalehtede
pealkirjade vaimu ning avalikke arutelusid, teatas Reuters.
Gaia hüpoteesi looja, keskkonnaaktivist ja
futuroloog James Lovelock pakub lahenduse, kuidas kliima soojenemist
peatada.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.