Paljudes maailma riikides on inimesed nõus
tooma ohvreid isikliku heaolu arvelt või maksma kõrgemaid makse, kui see aitab
peatada kliima soojenemist, selgub ülemaailmsest arvamusküsitlusest.
83 protsenti küsitletutest on veendunud, et peavad muutma oma elustiili, vähendamaks süsinikdioksiidi atmosfääri paiskamist, teatas Reuters.
BBC World Service tellimusel küsitlesid kaks arvamusuuringutega tegelevat firmat 21 riigis 22 000 inimest.
61 protsenti vastanutest on arvamusel, et looduse säästmise ning süsinikdioksiidi emissioonide vähendamise nimel tuleks tõsta energiahindu.
Rahvusvahelise poliitiliste hoiakute uurimisprogrammi esindaja Steven Kull märkis, et inimesed üle maailma on aru saamas – kliimamuutuste tõttu tuleb oma käitumist muuta. „Üks ajendeid nendeks muutusteks oleks kõrgemad energiahinnad, sest energiatootmine põhjustab kliima soojenemist,” lisas ta.
Elektri tootmiseks ning transpordis kasutamiseks fossiilsete kütuste põletamine paiskab atmosfääri süsinikdioksiidi, mis teadlaste hinnangul toob sel sajandil kaasa keskmiste temperatuuride tõusu 1,8 – 4 C. Soojema kliimaga kaasnevad üleujutused, näljahädad ning tormid, mis seavad ohtu miljonite elu.
Kliimamaksudele polnud toetus nii suur kui energiahindade tõstmisele, kuid vastajate poolehoidu mõjutas soodsalt väide, kui kliimamaksudest laekuvat raha kulutatakse energiaefektiivsemate tehnoloogiate või rohelise energia tootmisviiside arendamiseks.
Samuti toetasid inimesed rohelisi makse paremini siis, kui üldine maksukoormus sellega seoses ei tõuse, ehk maksumaksja rahakotis ei muutuks midagi.
Hiina vastajate arvamused ei erinenud teiste riikide vastajate omadest, kuigi Hiinast on peagi saamas maailma suurim saastaja. Iga nädal avab Hiina uusi söeelektrijaamu, et majanduse kasvavaid energiavajadusi rahuldada. Hetkel on maailma suurim süsinikdioksiidi õhkupaiskaja veel USA, kuid Hiina liigub jõudsalt kannul
Seotud lood
Kliimamuutusega kaasnevate
keskkonnakatastroofide ärahoidmiseks on juba hiljaks jäädud, väidab Gaia
hüpoteesi looja, keskkonnaaktivist ja futuroloog James Lovelock.
"Oled sa ikka kindel, et tahad end pärast
surma tuhastada?" küsis laps Šotimaal emalt.
Kliimamudelid ennustavad erakordselt kuumi
suvesid, see omakorda suurendab suviseid kuumarabandusi. Asjaolu, et soojemad
talved põhjustavad vähem külmumisi, ei suuda tasakaalu hoida.
Kliima soojenemise tagajärjel tekkiv
liustike sulamine võib kaasa tuua maavärinad, vulkaanipursked, maalihked ja
tsunamid.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.