Sisuliselt langetatakse Läti lati
devalveerimise otsus veel sel aastal, kui Läti Pangale valitakse uus
president.
Praegune Läti Panga president Ilmars Rimsevics on tuntud kindla käe poliitika järgi ning on lubanud, et tema ajal latti ei devalveerita. Tema ametiaeg saab aga sel aastal läbi, mistõttu kavas on uued presidendivalimised. Juhul, kui Rimsevicsit tagasi ei valita, võib seda tõlgendada märgina lati peatsest devalveerimisest.
Hetkel on toetab valitsuskoalitsioon avalikult siiski Rimsevicsit. Eile otsustas Seimi eelarve- ja rahanduskomitee ühehäälselt, et toetab Rimsevicsi kandidatuuri.
Parex Asset Management eksperdi Roberts Idelsonsi ütles intervjuus Delovõje Vestile, et tehniliselt tundub lati devalveerimine praegu võimatu, kuid me ei ela tehnilises maailmas.
„Otsuseid võtavad vastu inimesed. Valuutarežiim sõltub Läti Pangast. Ja nii pank kui valitsus räägivad, et lati devalveerimine on majanduslikult mõttetu samm. On ka teistsuguseid arvamusi eelkõige skandinaavia ekspertidelt. Lisaks on ees ootamas Läti Panga presidendi valimised detsembris. Usun, et Rimsevicsi tagasivalimisega on devalveerimise risk palju väiksem,“ ütles Idelsons.
Seotud lood
Riia majandusülikooli teaduri Morten Hanseni sõnul
tuleb Läti latti devalveerida kui inflatsioon jätkub praeguses tempos, kirjutab
Postimees.
Suurim lati devalveerimise risk fikseeriti
septembris, ütles intervjuus ajalehele Delovõje Vesti Parex Asset Management
esindaja Roberts Idelsons.
Läti Panga direktor Ilmars Rimsevics, kes
on öeldnud, et tema ei lase Läti latti devalveerida, valiti ilma igasuguse
vastuseisuta tagasi panga direktori kohale järgmiseks kuueks aastaks.
Läti raugev devalveerimispaanika näib
osutuvat kavalaks sulitembuks, mille pealt teenisid eelkõige väiksemad
valuutavahetuspunktid.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.