USA teadlased on loonud uudse
elektroonilise nina, mis kasutab lihtsate, tööstuslikult toodetavate ja
keemiliselt tundlike polümeersete kilede komplekti.
Kui eksponeerida Lewis Groupi poolt välja töötatud elektroonilises ninas kasutatavaid kilesid gaasilises keskkonnas, "kleepuvad" õhus leiduvad ained erinevatele kiledele, põhjustades nende elektrijuhtivuse muutust, mida saab iga kile puhul eraldi mõõta. Et eri ained "kleepuvad" erinevatele kiledele, põhjustab see erinevate ainete puhul erinevate kilede elektrijuhtivuse muutust, mis võimaldab neid muutusi kompleksselt analüüsides kindlaks teha konkreetsele lõhnale vastava eri kilede elektrijuhtivuse muutuste mustri, kirjutas Eesti geenikeskus Live Science vahendusel.
Teadlaste väitel töötab süsteem sarnaselt inimese lõhnataju süsteemile, kus ajju edastatakse samuti lõhnasensoritelt saadud erinevate reageeringute mustrid. Ka on tehisnina korduvalt kasutatav: lõhnaaine õhust eemaldamisel puhastuvad neist ka kiled. Seda puhastuvust on praeguseks tõestatud kümnete tuhandete katsekordade käigus.
Uut tehisnina, mida saab kasutada praktiliselt reaalajas, on katsetatud ka lõhnaallika kindlakstegemiseks ruumis ning robotid on lõhnallika suuna ka kindlaks teinud.
Võimalikest tööstuslikest rakendustest ei tule uudsel tehisninal kindlasti puudus.
Seotud lood
Ameerika teadlased lõid nanotehnoloogial
põhineva nina, mille abil saab kehavedelikest otsida erinevate haiguste
lõhnu.
USA teadlastel õnnestus toota laboris lõhna
tundvaid retseptoreid, mis tähendab, et funktsionaalse tehisnina loomine on
sammukese võrra reaalsusele lähemale jõudnud.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.