Eesti tarbija rahakott ei ole 1998. aastast
kohanud sellist lööki kui tänavu oktoobris, mil eelmise aasta sama ajaga
võrreldes kallinesid kaubad ja teenused rekordiliselt 8,5 protsenti.
"See on poes igaühele ehedalt näha, mis seal toimub," kommenteeris statistikaameti hinna- ja palgastatistika osakonna juhataja Viktoria Trasanov hinnatõusu Postimehele. Ta tunnistas, et see pole mingi üllatus, kui vaadata, millises tempos on hinnad tõusnud.
"Piim ja piimatooted kallinesid 12 kuuga 23,6 protsenti, jahu, jahutooted ja tangained 20,2 protsenti, liha ja lihatooted 8,2 protsenti – need on suuremad tõusud," loetles Trasanov. Tema sõnul maksab kahekilone jahupakk üle 16 krooni ja sellest odavamat ei leia enam isegi säästukauplustes.
Et viimase aasta hinnatõus on valusalt mõjutanud nii noori kui vanu, töötajaid kui ka pensionäre, selgus Postimehele eile toidukauplusi külastades.
Tavaliselt turult toidukraami ostmas käiv pensionäripaar Jaan ja Elma Unt ütlesid, et kui pension kasvaks ühes tempos hindadega, võiks hinnatõusuga ehk leppida.
Eesti lihatootjad on aga öelnud, et liha märgatavat kallinemist on oodata kevadel ning suurim hüpe jõuab eestlasteni jaanipäeval, kui grillimine suure hoo sisse saab.
Kuid näiteks mootorikütuste hinnad olid oktoobris madalamad kui septembris, uus hinnatõus jääb alles novembrisse.
Gaas, mille hulka statistikaamet arvestab ka vedelgaasi, kallines aasta lõikes 10,8 protsenti, ka mootorikütuste ja õlide hinnad kallinesid 10,9 protsenti. Soojusenergia on kallinenud aastaga 25,8 protsenti, kuid näiteks Tallinnas ootab uus toasooja hinnatõus detsembris veel ees.
Seotud lood
Statistikaameti andmetel kasvas oktoobris
tootjahinnaindeks töötlevas tööstuses eelmise aastaga võrreldes 9,2%, septembri
tasemest olid hinnad keskmiselt 0,7% kõrgemad.
Premia Tallinna Külmhoone juht Kuldar Leis
leiab, et oktoobri 8,5% hinnatõus on liiga suur, kuid usub, et tõus jätkub
veelgi.
Tarbijahinnaindeks tõusis statistikaameti
teatel oktoobris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 8,5 protsenti, mis on
viimase kümne aasta suurim tõus.
Esmaspäeval tõstsid tanklad Uno X ja
Alexela bensiini 95 liitri hinda 30 sendi võrra, eile järgnes sama hinnaga
Lukoil.
Globaalses rahanduses toimuvad suured muutused ning Saudi Araabia on üks riike, mille suund on muutumas. Riik teeb suuri investeeringuid mineraalide kaevandamiseks, tugevdab sidemeid Hiinaga ning loob uusi strateegiaid kaubanduses. Toorainetest võib olla kujunemas uue finantskorra vundament, kirjutab Alex Deluce portaalis The Gold Telegraph.