Reedel avalikustatud maailma
majandusvabaduse edetabeli esikümnes figureerib esmakordselt arenev riik – Eesti
jõudis 141 riigi seas 8. kohale.
Aruande koostaja, Florida ülikooli majandusprofessori James Gwartney sõnul jõudis Eesti nii kõrgele kohale tänu erakordsele arengule, kirjutas voanews.com.
„See on riik, mille majandusvabadus on hämmastavalt arenenud suhteliselt lühikese aja jooksul. 1995. aastal oli Eesti umbes 70.-71. kohal. Nüüd on riik tõusnud kaheksandale positsioonile,“ ütles ta.
Gwartney ja edetabeli avaldaja, Cato Instituut, leiavad, et viimase aastakümne jooksul on kogu maailmas olukord majandusvabaduse osas läinud paremaks. Väga hästi on arenenud Hiina ja India, samuti Keenia ja Ghana.
Majandusvabadust hindab ka Maailmapank, mille viimases aruandes on antud hinnang 178 riigi majandusele, kui kerge on neis ettevõtlusega tegelda. Nende aruande peaautor Simeon Djankov ütles, et parimad tulemused saanud riigid on mõnevõrra sarnased. „On näha teatud mudeleid. Kõige paremini läheb üleminekuriikidel: Horvaatia on teisel, Makedoonia neljandal, Gruusia viiendal, Bulgaaria – minu oma kodumaa – kümnendal kohal,“ märkis ta.
Seotud lood
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse turundus- ja kommunikatsiooniüksuse direktori Erki Peegli sõnul võib Eesti kohta majandusvabaduse tabelis heaks pidada.
Eesti langes Heritage Foundationi ja Wall
Street Journali maailma riikide majandusvabaduse indeksis eelmise aasta
seitsmendalt kohalt tänavu kaheteistkümnendaks.
Sõltumatu uurimisorganisatsiooni Fraseri
Instituudi esitatud maailma majandusvabaduse 2007. aasta aruande järgi on
majandusvabaduse rahvusvahelise hinnangu kohaselt taas esikohal Hongkong,
kellele järgnevad Singapur ja Uus-Meremaa.
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!