Eesti langes Heritage Foundationi ja Wall
Street Journali maailma riikide majandusvabaduse indeksis eelmise aasta
seitsmendalt kohalt tänavu kaheteistkümnendaks.
Kümne näitaja koondtulemuse põhjal sai Eesti tänavu 100 võimalikust 78,1 punkti, mis on 2,2 punkti metoodika muutumise tõttu kõrgem kui Eesti eelmisel aastal tulemus 75,9 punkti, teatas Heritage Foundation oma kodelehel.
Eesti oli 41 Euroopa piirkonna riigist viies, ka oli Eesti tulemus tunduvalt parem kui piirkonna keskmine.
Eesti sai tänavu kõrgeid hindeid investeeringute vabaduse, finantsvabaduse, ettevõtlusvabaduse ning omandi ja rahanduse valdkonnas. Uuringu koostajate sõnul on Eestis madal tulumaks ning võimekas ettevõtlusalane regulatsioon. Investeerimine Eestis on nende hinnangul lihtne, kuid mõnes valdkonnas on vaja riiklikku litsentsi.
Eesti tulemust viisid aga alla valitsusest sõltumatuse ja tööturu vabaduse näitajad. Ka kahjustavad Eesti finantsvabadust Euroopa põllumajandustoetused.
Leedu oli käesoleva aasta majandusvabaduse indeksis 22. kohal ja Läti 41. kohal. "Eesti finantssektor on kõige arenenum Baltimaades ja kõrge läbipaistvuse tõttu peaks olema eeskujuks arenevatele riikidele," ütlesid uuringu koostajad.
Tabeli esikolmiku moodustavad Hong Kong (89,3), Singapur (85,7) ja Austraalia (82,7).
Seotud lood
Reedel avalikustatud maailma
majandusvabaduse edetabeli esikümnes figureerib esmakordselt arenev riik – Eesti
jõudis 141 riigi seas 8. kohale.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”