Tallinna Ülikool (TLÜ) pakub firmadele
võimalust tellida turu-uuringuid, mille teostavad üliõpilased ning millest hea
töö korral saab nende diplomitöö.
Ettevõte võib pöörduda ülikooli poole ettepanekuga parandada olemasolevat tehnoloogiat või läbi viia turuanalüüs. Kui ülikool otsustab, et üliõpilased tulevad selle ülesandega toime, siis võib ta kaasata ülesande täitmisse ka õpilasi.
Ettevõtja jaoks odavam tellida uuring ülikooli käest, kui tellides see erafirma käest. Kuna üliõpilase tegevuse eest vastutab juhendaja, garanteerib ülikool töö kõrge kvaliteedi.
Uuringu lõppmaksumus sõltub paljudest faktoritest: töö mahust ja keerukusest, töötundide ja kaasatud inimeste arvust. Juhendaja võib määrata tasu turuhindade alusel, st 400–800 krooni tunni eest (hind võib sõltuta konkreetsest tööst). Üliõpilased saavad reeglina 100–150 krooni tunnis.
SPINNO konsultant Olesja Bõkova teatab, et päris palju ettevõtteid tunneb selle teenuse vastu huvi. Nii tellis üks Tallinna haigla enda maineuuringu. Ka üliõpilased on huvitatud tööde kirjutamisest, kuna tahavad kirjutada rakendusliku suunaga töid.
Mõned TLÜ üliõpilased on ka varem viinud „tellitud” uuringuid läbi, kuid nad olid sunnitud ise otsima ettevõtjaid või tegid töid firmadele, kus nad ise parajasti töötasid.
Nüüd aga on ülikoolid vahendaja rollis, viivad ettevõtjad ja üliõpilased kokku. Võimalik, et taoline lähenemine diplomitöö kirjutamisele aitab paremini stimuleerida üliõpilasi, aga antud teenus ise on kindlasti kasulik väikestele ettevõtetele ja firmadele, kelle jaoks erafirmade poolt läbiviidud uuringud võivad osutuda liiga kalliks.
BLRT PR-juht Anu Hallik-Jürgenson teatas dv.ee-le, et kui nende ettevõttel läheb vaja turu-uuringuid, siis miks mitte tellida taolist teenust. Kvaliteedi suhtes ta ka ei muretse, kuna on kindel, et uuringuid teostatakse õppejõudude ja professionaalide järelvalve all.
Ahtme Vagon tegevdirektori Andrei Akulistõi sõnul ülikooli ja ettevõtete koostöömõte väga tore, kuid on üks „aga”. „Kõigile oleks kasulik, kui ettevõtted annaksid ülikoolile tööde teemad. Pärast töö lõpetamist peab ettevõttel olema võimalus tutvuda töö lühikokkuvõttega ning osta see välja ainult siis, kui töö tundub firmale huvitav ja vajalik,” räägib Akulistõi. Siis võib olla kindel, et raha ei lenda vastu taevast. „Näiteks, mulle, kui ettevõtjale on vaja uuringut, kui suur on nõudlus väikevagunite järele 10 aasta pärast. Kuid ma olen kindel, et siin ei saa keegi mulle sellist uuringut vajalikul tasemel läbi viia,” lisas ta
Tellija soovil garanteerib ülikool läbiviidava töö konfidentsiaalsuse, vaatamata sellele, et üliõpilaste diplomitööd peavad olema avalikkusele kättesaadavad.
Seotud lood
Tallinna Ülikool tahab oma praeguseid ja
kunagisi töötajaid ahvatlevalt kesklinna pinnalt välja suitsetada veel enne
jõulupühi.
Tallinna Tehnikaülikooli õppeosakonna
juhataja Maiki Udam, ütles aripaev.ee-le, kui uuringut reguleerib fikseeritud
leping, on see legaalne töövõtt.
Tartu Ülikooli õppeprorektor Birute Klaas
ütles, aripaev.ee-le, et üliõpilased on sageli kaasatud rakendusuuringutesse
ning saavad selle eest tasustatud.
Tartu Ülikooli õigusteaduse õppeprodekaan
Irene Kull ütles, et valvurite toomine eksamitele kontrollima on kõige
viimane variant vältimaks üliõpilaste spikerdamist eksamitel.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.