Läti valitsuse kevadel vastu võetud
inflatsiooni ohjamise kava ja pankade laenutingimuste karmistumine on
ehitusturul toonud juba märgatavaid muutusi.
Alanud on n.ö pehme maandumine, kus näiteks palgarallit kannustanud tööjõuprobleem on leevenemas, kirjutas majandusleht Biznes Baltija.
Osad väiksemad arendajad on turult lahkunud ning alles jäänud firmad ei kiirusta algatama uusi projekte. Siiski pole karta ka massilist ehitajate tööpuudust või uut väljarände lainet – välismaaga võrreldes on Läti palgad oluliselt tõusnud ning spetsialistide palgad jätkavad tõusu ka edaspidi. Minevikku on jäänud aga need ajad, kus ka väljaõppeta lihttööline võis tööandjale dikteerida müstilisi palganõudmisi, kirjutas leht.
Nagu Eestis on ka Lätiski ostjad muutunud valivaks. Oodatakse hindade langust, ehkki Läti enam kui 10%se inflatsiooni juures on ka hindade paigalseis sisuliselt odavnemine.
Olukorra stabiliseerumist Läti ehitusturul möönis Äripäevale Kristjan Mitt, tulevast aastast ehitusfirma Koger Partnerid Läti tütarfirma juht. „Inimeste defitsiiti enam ei ole, olukord stabiliseerub. Otse tööjõu ülejääki aga ka ei ole. Riia linnas on praegu käsil ikka väga suured ehitusmahud,” ütles ta. „Need ehitusplaanid mis on tehtud, need lähevad samamoodi edasi. Ehk aasta pärast on rohkem näha kas mahud vähenevad,” ütles Mitt. Firmal endal on praegu pooleli kaks objekti – 250 korteriga elumaja ning tehase- ja büroohoone.
Ka ehitusmaterjalide turul on olukord stabiliseerunud, tõmbas Mitt paralleele tööjõuturuga. „Kui mingi hetk pidid võtma sealt kust sai, siis täna saad valida. Aga hinnad ei ole veel kukkunud ja pole näha, et lähiajal hinnakorrektsiooni tulemas oleks. Eelmine aasta oli palju raskem,” ütles Mitt.
Raudbetoonelemente valmistava AS Tartu Maja Betoontooted müügidirektor Ivar Süld ütles, et kui Eesti arendajad ongi Läti turul nagu Eestis hoogu maha võtnud, siis Läti arendajate puhul pole seda tunda. „Näeme ka tulevat aastat läbi optimismi prisma ning mulle tundub, et Tartu Majalegi on tuleval aastal Riias rohkem tööd kui Eestis.”
Optimismi süstib firmale seegi, et Lätis on hakanud kasvama huvi betoonelementide vastu. „Kui Eestis on viimased aastad mindud juba rohkem meie toodangu kui kiviladumise peale, siis Lätis veel mitte. Nüüd pidurdub kiviladumine ja kaalukauss kaldub meie kasuks. Sama tendents on Leedus,” ütles Süld. Nii pole praegu turu jahtumisest hoolimata mingit plaani külmutada firma Lätis asuva tehase laiendusplaane. „Pigem tuleb meil neid forsseerida,” ütles Süld.
Seotud lood
Eesti kinnisvarafirmad on sunnitud oma Läti
projektid kalevi alla panema, sest viimasel poolaastal on sealne kinnisvaraturg
soikunud.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.