Nii anekdootlik lugu supermodellist, kes
keeldub palgaraha USA dollarites vastu võtmast, kui ka OPECi naftakartelli
lõhestavad valuutavaidlused kõnelevad ühest - dollari staatus on vankuma
löönud.
"Dollar on vabalanguses," ütles äsja Riyadhis lõppenud naftat eksportivate riikide organisatsiooni OPEC tippkohtumisel Venezuela president Hugo Chavez. Koos Iraani presidendi Mahmoud Ahmadinejadiga ärgitas ta OPECi riike naftakaubanduses dollarist lahti ütlema, kirjutas Äripäev. Ahmadinejadi sõnul pole dollar muud kui "väärtusetu paberilipakas", mille vastu naftatootjad ei peaks oma musta kulda vahetama.
OPECi tippkohtumise kommünikeest jäi viide nõrgale dollarile siiski välja, sest nagu põhjendas Saudi Araabia välisminister Saud Al-Faisal, riskinuks vähimgi vihje, et OPEC kaalub dollarile alternatiive, kaasa tuua dollari täieliku kokkuvarisemise.
See võiks tuua tõsist majanduslikku kahju nii Saudi Araabiale kui ka teistele OPECi riikidele, millel on suured investeeringud dollaripõhistes varades. Küll aga lepiti kokku, et teemat arutatakse detsembri algul kartelli välis- ja rahandusministrite kohtumisel.
Nõrk dollar paneb proovile ka naftariikide dollariga seotud valuutakursid. Piirkonna kiire majanduskasv ja importkaupade kallinemine kütavad inflatsiooni, kuid intresse keskpangad tõsta ei saa, sest järgivad USA keskpanga rahapoliitikat. Investeerimispank Morgan Stanley prognoosib, et mitu piirkonna riiki on kuue kuu jooksul sunnitud oma valuuta dollarist lahti siduma ja revalveerima. Esimesena tegi seda Kuveit mais, järgmiseks nõrgaks lüliks peetakse Araabia Ühendemiraate.
Nii alternatiivse valuuta kasutuselevõtt OPECi naftamüügis kui ka fikseeritud dollari kursist loobumine oleks muu maailma jaoks veel üks signaal, et nõudlus dollaripõhiste varade järele väheneb ning surve dollarile kasvaks veelgi.
IMFi andmeil on dollari osakaal maailma keskpankade reservides kahanenud 2001. aastal 72,6 protsendilt 64,8 protsendile. Euro on ligikaudu 25 protsendiga alles kauge teine.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Airbus teatas eile, et on ilmselt sunnitud
kärpima tugevasti uurimis- ja arendustööde eelarvet, et osaliselt vähendada
tugevast eurost tingitud negatiivset mõju, kirjutab tänases esikaaneloos
Financial Times.
Dollari kurss on neljapäevast tänaseks
tõusnud 10,69 kroonilt 10,90 kroonini tänu dollari tugevnemisele rahvusvahelisel
valuutaturul.
“Meie naaber on agresiivsem, karta ei tule”
Peaminister Kristen Michal sõnastab 2025. aastaks Eestile kolm eesmärki, mille eest lubab seista: aasta lõpuks on Eesti kaitse hästi kindlustatud, majandus on konkurentsivõimelisem ja bürokraatiavabam ning kasvab, ühiskondlik debatt on lugupidav ja arukas.