Evli Securitiese varahalduse strateeg
Peeter Koppel rääkis ettevõtte meediabriifingul võimalikest Balti riikide
majanduste arengu-stsenaariumitest aasta jooksul.
“Balti majandused on ristteel, kust saab keerata positiivsesse suunda paranenud makrokeskkonnaga ja tööjõuturuga, kusjuures investeeringute juurdevool jätkub. Teine variant on sattuda negatiivsele teele, kus raha investeeringuteks on kallis ja seda on vähe saadaval, tekib tööpuus ning jooksevkonto defitsiit on kõrge,“ ütles Koppel.
Koppeli sõnul on Baltimaades toimunud laenubuum, mida toitis globaalne likviidsus. Seetõttu kasvasid alahinnatud varade nagu kinnisvara ja tööjõu hinnad, tekkis varade ja hindade inflatsioon. „Selline areng ei ole jätkusuutlik. SKT kasv on aeglustunud ja aeglustub veelgi, kuigi poliitikute välja käidud majanduslanguses ei ole õige termin. Raske on öelda, kas läheb hästi või halvasti,“ lisas ta.
Koppeli positiivse stsenaariumi kohaselt ei toimu majanduses seisakut, vaid toimub mõõdukas stabiliseerumine. „Majandus on paindlik ja kohandub kiiresti. Palk hakkab lõpuks ometi sõltuma tootlikkusest, palgakasv oluliselt aeglustub ja tootlikkus tõuseb. Laenamine jätkub mõõdukalt, investeerimine jätkub, tekib kõrge lisandväärtusega toodang ekspordiks, sest uued seadmed ja tehnoloogiad annavad eelise efektiivsemat toota. Kohalike ärimeeste akumuleerunud kapital tagab pehme maandumise, kui nad näevad, et tööjõud normaliseeruvad ja hakkavad toimetama ning äri ajama,“ selgitas ta.
„Paraku eksisteerib võimalus, et kõik nii ei lähe. Laenude maht kahaneb, intressid jäävad kõrgeks. Investeerimine pidurdub, palgakasv jätkub kiiresti, tootlikkus ei kasva välisinvestorid kavad, sest tööjõud on kallis, tööpuudus kasvab hüppeliselt, kuid kvaliteetsem osa tööjõust leiaks võimaluse töötada mujal. Riik on sunnitud kärpima sotsiaalseid programme, sest maksud ei laeku. Emapalk kaob, pensionitõus pidurdub, euromiljardeie ei tule, ses kaasfinantseerimiseks ei ole raha, projekte ei teostata ja tulevad trahvid, mida ELile maksma peab,“ maalis Koppel pildi mustast stsenaariumist.
Kuid Koppel on veendunud, et paanika ja mustad meeleolud on üle võimendanud ja populaarne on olla pessimist. „2008-2009 saavad olema keerulised aastad,“ lisas ta.
Seotud lood
Evli Securitiese varahalduse strateeg
Peeter Koppel kummutas otsustavalt tänasel Evli panga meediabriifingul krooni
devalveerimise võimaluse.
Eesti kindlustunde indikaator tõusis
viimase 25 kuu madalamalt tasemelt üles. Kolmandas kvartalis kasvas majandus
6,4%.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.