Valitsuses on homme arutlusel
rahvusvahelise vahekohtu otsuse täitmine, millega mõisteti riikliku aktsiaseltsi
Ookean vaidlusega Eestit hagenud pankade kasuks riigilt välja ligi 242,8
miljonit krooni.
Rahvusvaheliste Investeerimisvaidluste Keskuse (ICSID) juures asuv vahekohus arutas Soome Vabariigi ja Saksamaa Liitvabariigiga sõlmitud kahepoolsete investeeringute soodustamise ja vastastikuse kaitse kokkulepete rikkumist Eesti Vabariigi poolt, teatas Annikky Lamp Rahandusministeeriumi Riigieelarve osakonnast.
Pankade nõude suurus ületas 405 miljonit krooni, millest kohus mõistis välja ca 60 protsenti.
"Riik oli kohtuvaidluses seisukohal, et investeeringute soodustamise kokkuleppeid ei ole rikutud ja Eesti Vabariik ei pea vastutama NSVLi riigiettevõtte laenukohustuste eest. Vahekohtu otsus on lõplik ja selle täitmiseks on kohtuotsuse kohaselt aega 60 päeva otsuse tegemisest," teatas Lamp.
Lamp sõnul käsitles kohus endiste Okobank Osuuspankkien Keskuspankki OY, Ost-West Handelsbank AG ja Postipankki Ltd poolt 1989. aastal ühisettevõttele (ÜE) Esva antud laenu kaitstava investeeringuna. Seoses ÜE Esva pankrotiga pidid laenu tagastama ettevõtte osanikud, OY Valio ning ENSVs tegutsenud ja NSVLi Kalandusministeeriumile allunud ettevõte Estrõbrom, kirjutati pressiteates.
OY Valio tasus oma osa võlast, raskes majanduslikus olukorras Estrõbprom seda ei suutnud. Pärast Estrõbpromi pankrotti võttis maksekohustuse formaalselt üle RAS Ookean, kuid sattus ise püsivatesse makseraskustesse. RAS-i Ookean pankrotimenetluses tuvastas Riigikohus pankadega sõlmitud makselepingu tühisust, mistõttu jäi osa ÜE-le Esva antud laenust pankadele tagastamata.
Seotud lood
USA pankadel on eluasemelaenude probleemide
kõrval veel teinegi tõsine mure – krediitkaardivõlgade kasv, kirjutas
Kauppalehti.
Kuigi igale Harku väljasaatmiskeskuses
viibinud illegaalile esitatakse enne Eestist väljasaatmist arve seal viibitud
aja eest, jätab enamik neist selle tasumata.
Esimesed märgid majanduse ebastabiilsusest
ja samas ka inflatsiooni ohjamise plaanist tõusid nähtavale, kui selgus, et
lätlastel on enam kui 12,3 miljardi krooni eest tasumata võlgu.
Justiitsminister Rein Lang ütles äsja
lõppenud valitsuse pressikonverentsil, et nn kalapulgatrahvi põhjustas 1993.
aastal antud majandusministri allkiri.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.