Eesti ettevõtjatel on nüüd Silicon Valleys
oma nurgake. Pealtnäha on see vaid tuba, mis uksest aknani on mõõdetav seitsme
sammuga. Kuid ega ruutmeetrid äri ei aja, äri ajavad kontaktid.
Reede õhtul avasid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse USA esindaja, peaminister Andrus Ansip ja teised tähtsad inimesed pidulikult USAs Silicon Valley pealinns San Joses asuva EASi esinduse.
EASi kontor paistab olevat tühi. Kaks lauda on peaaegu lagedad. Isegi arvuteid pole? "Arvuti on kotis," vastab Viirg. Üks lauatelefon? "Jah, ja mobiiltelefon on ka taskus," kostab Viirg. Silicon Valley EASi esinduse direktor teab, et kõige tähtsam on inimestega rääkimine, võrgustikuüritustel käimine, Eestist märgi mahajätmine.
Esindusel on kaks suurt eesmärki - tuua Eestisse välisinvesteeringuid ja leida Eesti headele ideedele turgu USAs. "Turg" tähendab siin tihtipeale ühtainust ostjat, kes tahaks mõne maarjamaise idee oma portfelli võtta. Kuna üks mees kõike ei jõua, pandi algusest peale paika valdkonnad. Nendeks on IT, biotehnoloogia ja keskkonnasäästlik energeetika.
Eesti ei alusta tühjalt kohalt. "Eestlastel on mobiiltelefonifirmade seas heade tarkvaraarendajate maine," sõnab Motorola tehnoloogiadirektor William Maggs. Meie visiitkaardiks enda tutvustamisel on muidugi Skype, mis on olnud Eesti tasuta reklaamikampaania. Enam ei otsita Eesti Nokiat, vaid uut Skype'i.
Ansip on ses suhtes lootusrikas. Ta on kohtunud viimastel päevadel Ameerikas ministrite ja ettevõtjatega ning tuleb just kohtumiselt San Jose linnapeaga. Ta teab rääkida, et huvi Eesti ettevõtete vastu on.
Kuna nüüd ametlikult avatud esindus on töötanud mitteametlikult veebruarist saati, on esimesed viljad juba Silicon Valleyski nopitud.
Nii vajas Tartu firma SolisBioDyne EASi abi enda registreerimisel USAs, et siin oma kaupa - üht ensüümi - müüa (esindus kujutavat endast küll aadressi ja külmkappi). Teine edulugu võib saada võimaliku ostjaga läbirääkimisteni jõudnud Yoga Intelligence'ist, mis pakub kodudest ja ettevõtetest reaalajas ülevaadet andvaid infosüsteeme (mis annab näiteks teada, kui palju kulub parasjagu elektrit või kas uksed said lukku).
Seotud lood
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS)
esindaja USAs Silicon Valley’s Andrus Viirg ütles täna Äripäeva Gaselli
kongressil, et oma tooteid USAs müües tuleks kasutada kohalikke turundajaid.
Möödunud nädalal Californias IT-maailma
tippudega kohtunud Euroopa Komisjoni volinik Siim Kallas kinnitas Äripäevale, et
Silicon Valley on innovatsiooni absoluutne tipp ning Ettevõtluse Arendamise
Sihtasutus avas seega oma kontori täpselt õiges kohas.
Eesti investeerimisfond ASI paigutas raha
Silicon Valleys asuvasse keeleõppefirmasse.
Tehnoloogiaettevõtetesse investeeriv ja
sotsiaalmajanduslikku arenguseiret teostav Eesti Arengufond asub looma oma
meeskonda ja otsib nii Eestist kui ka väljastpoolt ambitsioonikaid ja
kogemustega inimesi.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.