Ettekujutus lõhest rikka põhja ning vaese
ja areneva lõuna vahel on pikka aega olnud majandusteadlaste ja poliitikute
keskseks arusaamaks. 1950-1980 andis põhi 80% üleilmsest SKPst ja kõigest 22%
rahvastikust. Ülejäänud lõunas tootsid 20% tulust.
Lõhe põhja ja lõuna vahel on vananenud mõiste. Üleilmastumise tulemus on majanduskasvu ja vastastikuse sõltumise enneolematu tase. Kuid on tekkinud uued praod, mis killustavad maailma neljaks omavahel ühendatud tasandiks, kirjutas Maailmapanga endine president ja Wolfensohn Company president
James D. Wolfensohn.
Esimene, külluseühiskondade tasand - USA, Euroopa, Austraalia, Jaapan, kokku ca miljard elanikku, tulu elaniku kohta 79 000st (Luxembourg) 16 000 dollarini (Korea), domineerinud maailmamajanduses 50 aastat.
Teine tasand - globaliseerujad. Need on ca 30 vaest ja keskmise sissetulekuga riiki, kus elab pool maailma rahvastikust. Kogenud püsiva majanduskasvu enneolematut taset, mis võib neile anda võime "külluseühiskonnad" maailmamajanduse mootoritena välja vahetada.
Kolmas tase koosneb ca 50 keskmise sissetulekuga riigist, kokku 1,1 miljardi elanikuga. Need on koduks ka maailma kriitilistele loodusvaradele, omades ca 60% tõestatud naftavarudest. Kuid "rantjeed" pole olnud võimelised loodusressursside külluse rendist teisendama püsivaks majanduskasvuks.
Neljas tase - mahajääjad, maailma vaeseimad riigid üle miljardi inimesega. Stagneerunud või majanduslikus languses, enamasti asuvad Sahara kõrbe aladel Aafrikas, isoleeritud maailmamajandusest ja silmitsi ülioluliste arenguprobleemidega.
See esitab meile uued väljakutsed. Esiteks, mahajääjaid ei tohi enam ei hüljata. See nõuab strateegilisi muudatusi, heldemat ja efektiivsemat abi. Kuigi arenguabi kasvas 2005. aastal 107 mld dollarini, oli suurem osa tõusust suunatud "eriolukordade" lahendamisele, nt Iraak, Afganistan.
Teiseks peavad vanad riigid kohanema globaliseerujate - eriti Hiina ja India esilekerkimisega. See paistab tõusvat probleemiks. Kuigi üleilmastujad on miljoneid inimesi vaesusest välja aidanud ja ebavõrdsust vähendanud, kogevad tähtmajandused nagu India ja Hiina sisemaise ebavõrdsuse suurenemist. Need riigid peavad vähendama ebavõrdsust, kuna see võib ähvardada nende võimet jätkata senist kasvu.
Kui jätkame sarnaselt, võime vanadele arengulõhedele ainult selleks hüvasti öelda, et tervitada uusi.
Seotud lood
500 Eesti jõukaimal inimesel on vara kokku
sama palju kui Vene naftafirma Lukoil juhil Vagit Alekperovil.
Legendaarne USA investor Warren Buffett
pole rahul USA maksusüsteemiga ning leiab, et temasugused superrikkad peaksid
maksma kõrgemaid makse, kirjutab the Guardian.
Gagosian Gallery teeb oktoobris 10päevase
Venemaa-tuuri, kaasas 40 teost kuulsustelt nagu Picasso, Warhol, Lichtenstein,
Hirst ja teised, eesmärgiks on need ostujõulistele venelastele maha müüa.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.