BDG juht Peeter Rebane leiab, et
kultuuriministri paralleelid maksusoodustuste teemal on täiesti kohatud.
"Kultuuriminister Laine Jänes toob tänases Postimehes paralleele sobimatuid maksusoodustusi saavate nö libaetendusasutuste ja ettevõtte BDG vahel. On solvav, et taolises kontekstis kasutatakse näitena BDG-d, mis on korraldanud Eestis üle 500 erineva kultuuriürituse. Kultuuriministri mõttekäiku edasi arendades ei ole kultuurina käsitletavad näiteks üritustesarjad Kumu Öö ja Jazz'n Motion, Bejart'i ballett, sir Elton Johni, Stingi, Joe Cockeri, Depeche Mode'i ja veel kümnete või koguni sadade tuntud artistide kontserdid, mida BDG on viimastel aastatel korraldanud. Nii selektiivne suhtumine kultuuri ei tee au ühelegi ministrile, eriti aga kultuuriministrile," selgitas Rebane.
BDG juhi sõnul on tal kummastav lugeda, et kultuuriürituste riiklikku hinnatõusu – mis käibemaksu tõstmise hetkel on vältimatu - püüab minister selgitada, kui kultuurile vajalikku otsust. "Käibemaksu tõstmine 18%-ni paneb meie kultuuriürituste korraldajad oluliselt halvemasse seisu, sest on ju soodsam maksumäär kehtiv kõigis meie naaberriikides, kellega rahvusvaheliste artistide esinemiste nimel eestlased igapäevaselt konkureerivad. Viimati langetas kultuuriürituste käibemaksu 5%-le Leedu, Lätis on vastav maksumäär koguni 0% ning Soomes ja Rootsis kehtib soodsam maksumäär juba aastaid," märkis ta.
Rebase sõnul ei taha minister aru saada tõsiasjast, et ebaõiglane oli maksustamise olukord ajal, mil kahe sarnase ürituse korraldajale kehtisid erinevad käibemaksumäärad. Tänaseks on see ebaõiglus Riigikohtu otsusega likvideeritud, lisas ta.
"Ainus, millega ministri jutus nõustuda saab, on vajadus teha selget vahet kultuuriüritustel ning üritustel, mis kultuuriga reaalset seost omamata, soovivad samuti kasutada soodsamat maksumäära. Viimaseid võib tõepoolest nimetada libaetendusasutusteks, kuid ma ei saa mingil juhul nõustuda, et selles kontekstis kasutab minister näitena BDG-d. Liiatigi on libaetendusasutuste probleemi lahendamine kõigi kultuuriürituste ühtse hüppelise maksutõusu kaudu tõepoolest sama, mis ravida peavalu giljotiini abil," rääkis ta.
Selleks, et väärtkultuur saaks Eestis riigi toel veel jõudsamalt õitseda, soovib kultuuriminister Laine Jänes, et teatri- ja kontserdipiletite seni viieprotsendiline käibemaks asenduks 18 protsendiga, kirjutas Postimees.
"Mulle meenub esimesena möödunud aasta novembris ilmunud Õllesummeri teade sellest, et nad käsitlevad end viieprotsendilise käibemaksu saajatena. Samuti meenub BDG ja Õllesummeri sügisene taotlus maksuametile, et nad soovivad saada tagasi kolme aasta jooksul riigile nii-öelda enam makstud käibemaksu," tõi Jänes näite, kui massi- ja kommertskultuuri üritus on saanud osa madalast, viieprotsendilisest maksustamisest.
Seotud lood
Täna õhtul allkirjastasid Eesti Vabariigi
kultuuriminister Laine Jänes ja Vene Föderatsiooni kultuuriminister Aleksander
Sokolov Moskvas Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi ja Vene Föderatsiooni
Kultuuri- ja Massikommunikatsiooni ministeeriumi vahelise kultuuri- ning
massikommunikatsiooni alase koostöö kokkuleppe.
Selleks, et väärtkultuur saaks Eestis riigi
toel veel jõudsamalt õitseda, soovib kultuuriminister Laine Jänes, et teatri- ja
kontserdipiletite seni viieprotsendiline käibemaks asenduks 18 protsendiga.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.