Täna tehtud ühispöördumises teatasid 12
koalitsioonierakondadesse kuuluvat riigikogu liiget, et Gruusia
ennetähtaegsed presidendivalimised on olnud igati ausad ja demokraatlikud, kui
välja arvata mõningaid tehnilised viperused. Opositsiooni
kuuluva Keskerakonna liige Evelin Sepp ei jaga koalitsioonipoliitikute
optimismi.
Oma blogis kirjutab keskerakondlane Evelin Sepp, et ta ei saa nõustuda oma noorte kolleegide optimistliku retoorikaga häältetulemuste aususe ja valimiste demokraatlikus suhtes.
Sepa sõnul ei kontrollinud keegi sisenemisel seda, kas inimene on juba läbipaistva tindiga märgistatud, mis tähendab, et nad võivad olla juba kuskil valinud.
" Väikeses ruumis rüseles sadakond inimest. Valimiskomisjon ei kontrollinud kellegi dokumente, ega märgistanud kedagi tindiga. Kolmandaks anti inimestele mitu sedelit ja valimisnimekirjades oli kümnete kaupa identseid allkirju" sõnas Sepp ning lisas, et valimiskomisjoni ruumis viibis rohkelt asjasse puutumata isikuid. Valimiskabiinides hääletati kambakesi ning täidetud sedelid näidati ükshaaval valimisjaoskonna esimehele ette. Valimiskastid olid fikseeritud mitmekordset kasutamist võimaldava kleepsuga.
Riigikogu liikme sõnul viibis valimisjaoskonna sulgemise ajal komisjoni ruumes võõraid isikuid, kes ei olnud ei vaatlejad ega komisjoni liikmed. Rahvast käis sisse-välja, komisjoni mitte kuuluvad liikmed osalesid sedelite lugemisel ja arvestamisel. Häälte avalikku lugemist ei toimunud ja selle paikapidavust ei olnud ka võimalik sisuliselt kontrollida. Tühjad häältelugemisprotokollid olid komisjoni liikmete poolt ette allkirjastatud ning neid täideti hariliku pliiatsiga, mida korduvalt vastavalt vajadusele kustutati ja ka parandati. Samuti allkirjastasid tühjad vaatlusprotokollid ka opositsioonipartei vaatlejad, kes otsustasid lihtsalt varem lahkuda.
Kella 13.30ks olid teada 326 Gruusia valimisjaoskonna tulemused, kokku on jaoskondi 3500. Ekspresident Mihhail Saakašvilit toetas siis 57,7% hääletanutest, opositsiooniliidrit Levan Gatšetsiladzet 22,57% valijatest.
Täna õhtupoolikul pidi avalikustama presidendivalimiste exit-polli lõplikud tulemused. Kuid võimud viivitavad sellega. See aga süvendab inimestes umbusaldust valimiste suhtes. Võimude avalduse järgi on viivitamise põhjuseks lumised mägiteed, mis omakorda takistavad maapiirkondade valimissedelite pealinna jõudmist.
Kell 18.00 seisuga oli Mihhail Saakašvili toetus protsent mõnevõrra langenud. Endine Gruusia president on kogunud 49.92% häältest. Tema rivaali Levan Gašešiladze toetus on tõusnud 25,28%. Berezovski sõbra Badri Patarkatsišvilile poolt on oma hääle andnud 7.38% hääletanutest.
Gruusias viibiva Ken Marti Vaheri sõnul on halvad ilmastikuolud valimisi korralikult saboteerinud. Tema sõnul on hääletus aktiivsus 50% ümber, mis on ligi 10% oodatuist väiksem.
"Saakašvili toetusprotsent võib olla langenud selletõttu, et loetud hääled pärinevad Tbilisist. Pealinnas on Saakašvili toetusprotsent väiksem, kui maapiirkondades, kuid need tulemused ei ole halbade ilmastikutingimuste tõttu, pealinna jõudnud" sõnas Vaher ning lisas, et praegu on veel vara öelda, kas teine valimisvoor tuleb või mitte. Lõplikud tulemused peaksid käes olema esmaspäeva hommikuks.
Seotud lood
Rohkem isegi kui raha sissevoolu, ootab
Eesti ärieliit ajude ja targa raha sissevoolu, kirjutas oma blogis riigikogu
liige ja keskerakondlane Evelyn Sepp eile.
Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik
Ilves helistas täna Gruusia endisele presidendile Mihhail
Saakašvilile, teatas Vabariig Presidendi Kantselei.
Opositsiooniliider Levan Gašešiladze, kes
sai esialgsete tulemuste järgi 22,6% häältest, süüdistab Saakašvilit
lävepakuküsitluste tulemuste võltsimises, vahendas BBC.
Kell 19.00 lõppes Gruusias
presidendivalimiste ametlik hääletamine. Eesti aja järgi kella
18.00 seisuga pooldas 52,5% valijatest Saakašhvilit ja 28,5% Levan
Gašešiladzi. Ülejäänud kanditaatide esialgsed hääletustulemused jäid alla 6%.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.