Venemaa ja Bulgaaria allkirjastasid reedel
Sofias president Vladimir Putini ametliku visiidi käigus kokkuleppe gaasijuhtme
South Stream ehitamiseks, mis vähendab ELi toetatud alternatiivse
torujuhtmeplaani realiseerimise väljavaateid ning kindlustab Euroopa Liidu
sõltuvust Venemaa gaasist.
Kokkuleppele eelnesid pingelised läbirääkimised, mille järel Bulgaaria peaminister Sergei Stanišev teatas, et Bulgaaria huvid said kaitstud. Torujuhtme ehitamiseks ja opereerimiseks Bulgaaria territooriumile loodav firma jaguneb Bulgaaria ja Venemaa vahel võrdselt pooleks, vahendas Wall Street Journal.
Varem nõudis Venemaa riiklik gaasimonopol Gazprom 51% suurust osalust. Bulgaaria positsiooni tugevdas aga ELi ja USA konkureeriv torujuhtmeprojekt Nabucco, mis peaks samuti kulgema läbi Bulgaaria territooriumi.
Sunnitud järeleandmisest hoolimata oli tegu Vladimir Putini ja Venemaa võiduga, mis on juba praegu ELi suurim gaasitarnija ning mis püüab oma kontrolli alla saada ka endiste NL riikide energiatarnete üle lääne turule. Juba praegu annab Venemaa 40% ELi gaasist.
South Stream on Vene Gazpromi ja Itaalia Eni ühisprojekt, mis hakkab transportima 30 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas ning mis teeb Bulgaariast Venemaa maagaasitarnetele värava Kaugu-Euroopasse ja kaugemale. Nagu North Stream Läänemere all võimaldab South Stream Venemaal olulise osa oma gaasiekspordist Ukrainast mööda juhtida.
Putini ja Bulgaaria presidendi Georgi Parvanovi juuresolekul allkirjastati ka kokkulepe kahe reaktori ostmiseks Vene Atomstroyexportilt Bulgaaria Belene tuumajaamale. Koos Kreekaga allkirjastati kokkulepe ühisfirma loomiseks Burgas-Alexandroupolis naftajuhtme rajamiseks.
Venemaa on lubanud South Streami gaasijuhet pikendada ka Serbiasse ja ehitada sinna suur gaasihoidla. Kosovo iseseisvuse üle käivas vaidluses on Serbia üha enam lääneriikidest ära pööranud ja Venemaalt tuge otsinud, mis kajastub ka tihenevates majandussuhtes. Läinud nädalal tegi Gazprom uue suurema pakkumise Serbia nafta- ja gaasikontserni NIS oma kontrolli alla saamiseks.
Seotud lood
Venemaa president Vladimir Putin on
veendunud, et nafta, gaas ja elekter peavad kuuluma riigi kontrolli alla.
Eile õhtuks koostati nimekiri nendest, kes
pretendeerivad naftagigandi Gazprom direktorite nõukogu esimehe
kohale. Lenta.ru andmetel Venemaa president Vladimir Putini
nime esitatud nimekirjas ei olnud.
Presidendi initsiatiivina esitletud
pensionitõus annab 1. veebruarist Venemaal keskmiseks pensioniks 1731 krooni
kuus, kuid ka selle tõusu järel elavad pensionärid inflatsiooni arvestades
varasemast kehvemini.
Venemaa president Vladimir Putin kinnitas
täna oma Serbia kolleegi Boris Tadiciga Moskvas kokkuleppe, mis annab Vene
gaasimonopolile kontrolli Serbia kütusekontserni NIS üle.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.