Kanada kaevandusinvestor Frank Giustra sai
suurepärase uraanidiili Kasahstanis, temaga koos Kasahstani-reisil käinud Bill
Clinton aga kümneid miljoneid dollareid omanimelisse heategevusfondi.
Kuigi visiit toimus juba 2005.aastal, sai annetus alles hiljuti avalikuks, kirjutas International Herald Tribune. Kahepäevasel Almatõs viibimisel sai Giustra firma sõlmitud eellepingud osalemaks kolmes uraani kaevandamisprojektis koos riikliku Kazatompromiga. Mõned kuud pärast Kasahhi tehingu lõplikku vormistamist sai William J. Clinton Foundation kanadalaselt 31,3 mln dollarilise annetuse. Almatõs sai kauane president Nursultan Nazarbajev tubli propagandavõidu, kui Clinton toetas agaralt riigi saamist Euroopa Julgeoleku- ja Koostöönõupidamise (OSCE) etteotsa. OSCE jälgib valimisi ja toetab demokraatiat, millega Kasahstanis on pehmelt öeldes probleeme. Clintoni avaldused olid vastuolus nii USA ametliku välispoliitikaga kui omaenda abikaasa senaator Hillary Clintoni kriitikaga Kasahstani kehva inimõiguste olukorra üle. Clintoni endine alluv Riigidepartemangus Robert Herman nimetas Clintoni toetusavaldust Kasahstanile OSCE juhtimise asjus absurdseks.
Koos hilisemate annetustega on Giustra endale taganud koha Bill Clintoni “siseringis”, mis tagab valitud jõukatele ettevõtjatele ekspresidendi sõprusega seotud privileegid. Nii Clintoni kui Giustra esindajate teatel ei abistanud Clinton Giustrat kuidagi tema äriliste eesmärkide saavutamisel Kasahstanis ning teema ei olnud Nazarbajeviga ka kõneks. Mitme IHT poolt küsitletud olulise asjassepuutuva isiku vastused viitavad siiski sellele, et iseseisvalt poleks ärimees pruukinud asjaga sedavõrd edukalt hakkama saada. Kazatompromi juht on aga Clintoniga hiljemgi kohtunud, väidetavalt arutati tuumaenergeetika tuleviku küsimusi. Esialgse järelepärimise peale Clintonile 2007.aastal toimunud kohtumine ei meenunud. Kazatompromi juht Dzhakishev aga näitas ajalehele uhkusega endast ja Clintonist viimase kodus tehtud fotot, mille ta oli külalistele nägemiseks seinale riputanud.
Seotud lood
USA eelmine president Bill Clinton suutis
2006. aastal loengute, kõnede ja konverentsidel osalemisega teenida 10,2
miljonit dollarit.
Demokraat Edwards teeb vastava ametliku
avalduse täna, sama on oodata vabariiklaselt Giulianilt, edastas New York
Times.
USA investeerimisfirma W. P. Carey Group
tegutseb aktiivselt Euroopa turul, ostes kaubanduskettidelt kokku pindu ja
liisides neid siis kauplejaile tagasi.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.