Ülikiirete hüpetega liikunud gaselle ehk
kiiresti arenevaid väikeettevõtteid ootavad ees keerulised ajad ning paari
järgmise aasta jooksul võib nende arvukus Eesti ettevõtlusmaastikul senise
mitmekordse kasvu asemel hoopis kahaneda.
Gasellid peavad vähemalt korraks peatuma, ringi vaatama ning mõtlema, kui kiiresti ja missuguses suunas jooksmist jätkata," ütles Tartu Ülikooli ettevõttemajanduse dotsent Anu Reiljan ning soovitas senisest põhjalikumalt mõelda sellele, kes üldse on need, kelle pärast me jookseme ja mida nad meilt praegu ning edaspidi ootavad.
Nii nagu võis ootuspäraseks pidada gasellide arvu ülikiiret kasvu 2004.-2006. aasta andmete põhjal, võib Reiljani sõnul üsna kindlalt eeldada, et paari järgmise aasta jooksul on pilt hoopis teine. Kindlasti on gasellide arv märgatavalt väiksem, kuid veelgi suuremaid muutusi võib eeldada tegevusvaldkondades, mis järgmistes edetabelites liidripositsiooni tagavad.
"On üsna tõenäoline, et järgmises edetabelis on vaid mõni üksik ehituse, ehitusmaterjalide tootmise või kinnisvaraäriga seotud ettevõte, kui neid sellesse nimekirja üldse kvalifitseerub," prognoosis Reiljan.
Möödunud kinnisvarabuum sünnitas gaselle
"Ilus aeg oli!" õhkas elamuehituse kuldaegu meenutades Ülenurme Investeeringud OÜ üks omanikest Alan Uibo, kelle lennutas Gaselli TOPi etteotsa just mõõdutundetu kinnisvarabuum. Päris mustades värvides Uibo asja siiski ei näe, sest firma suutis aastatega soliidselt likviidsust koguda.
"Lähemad paar aastat on siiski rasked. Kindlasti tuleb pankrotte ja kõige raskem on neil, kes on oma äri 100 protsenti panga rahaga püsti pannud," arvas Uibo.
Ülenurme Investeeringud on oma seljatagust kindlustanud strateegiamuutusega - põhitegevuseks pole enam ost-müük, vaid rendipindade arendamine. "Võib-olla tuleb ka tootmisega tegelema hakata, aga sellest võimalikust tootmisest räägiks siis, kui sellega Gaselli TOPis oleme," muheles Uibo.
Seotud lood
Majandusminister Juhan Parts ütles tänasel
esinemisel Stuttgartis, et riik peab väikefirmade elu kergemaks
muutma.
Viimase poole aastaga ei ole hüppeliselt
kasvanud mitte ainult uute korterite müügipakkumiste arv, vaid ka
väikearendajate poolikute arendusprojektide müük, mida firmad enam ise valmis
ehitada ei suuda.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.