Teadlased on usinalt võtmas kasutusele
mängusõpradele mõeldud seadmeid. Sony PlayStation 3 konsoolid annavad
teadlaste kätte odavad superarvutid, mis suudavad modelleerida
ravimimolekule ning musti auke, teatas New Scientist.
PlayStation 3 sees on Celli superprotsessor, mille on tootnud IBM, Sony ja Toshiba. Protsessorit hindavad füüsikud ja keemikud, sest sarnaseid arvutusi, nagu on teha vaja kõrgekvaliteediliste mängupiltide tarbeks, läheb vaja ka osakeste vaheliste reaktsioonide simuleerimiseks. Rakendusi on tohutult: molekulaarbioloogiast kuni astronoomiani.
Massachusettsi ülikooli astrofüüsik Gaurav Khanna liitis kokku 16 PlayStationi mängukonsooli, et simuleerida gravitatsioonilaineid, mis tekivad kahe musta augu kokkupõrkel.
Illinoisi ülikooli keemik Todd Martinez leidis, et mängukonsoole kasutades on võimalik arvutusi teha 130 korda kiiremini kui tavalise personaalarvutiga. Ta arvutab tuhande aatomi elektronide energiaid – mahult on tuhat aatomit võrreldav umbes väikese valguga.
„Nüüd on võimalik teha asju, mille tegemiseks tuli end varem surnuks rabada,” ütles Martinez New Scientistile.
PlayStation pole ainus mänguasi, mis on leidnud teadusmaailmas kasutust. Nintendo Wii-puldis leiduv aktseleromeeter saab aru, mis suunas ning kui särtsakalt seda liigutatakse. Kirurgid on mänguseadme võtnud kasutusse oma lõikustehnikate täiustamisel ning neuroloogid püüavad Wii abil saada selgust, milline on insuldi üle elanud patsientide liikumispuue.
Seotud lood
Elektroonikagigant Sony teatas täna, et
lisab kaasaskantavale mängukonsoolile PlayStation Portable Skype’i, mis
võimaldab mänguritel teha telefonikõnesid üle maailma.
Mustad augud on ühed tänapäeva füüsika
põnevamad objektid, mille kirjeldamiseks on vajalikud nii Einsteini eri- kui
üldrelatiivsusteooria.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.