Oma vaenlast peab tundma. Just sellest
loogikast lähtudes korraldati võistlus, kuhu oodati lahendusi 2036. aastal Maaga
kokku põrgata ähvardava asteroidi Apophise jälgimiseks.
Võitis plaan, mille kohaselt tuleks ehitada asteroidi lähedalt uuriv kosmosesond. Sond teeks kindlaks asteroidi koostise, kuju ning pöörlemiskiiruse. Need andmed on edasise tegevuse planeerimiseks väga olulised, kui peaks tõepoolest selguma, et asteroid on Maaga kokkupõrkekursil. Hetkel hinnatakse seda võimalust väga väikseks, kirjutas Nature.
25 000 dollarilise auhinna võitis firma SpaceWorks Engineering Atlantast, kelle lahendus näeb olemasoleval tehnoloogial põhineva sondi ehitamist, mis läheks maksma 140 miljonit dollarit.
NASA hinnangul on kokkupõrke tõenäosus 1:45 000 ehk praktiliselt olematu. Milleks siis nii palju vaeva näha? NASA reaktiivjõulaboratooriumi astronoomi Steve Ostro sõnul on see ainult aja küsimus, kui sellist missiooni ka tegelikult vaja läheb, sest Maale potentsiaalselt ohtlikke asteroide on Päikesesüsteemis palju.
Maa peal asetsevad teleskoobid sobivad asteroidide uurimiseks küllalt hästi, kuid ainult siis, kui objekt asub lähemal kui 15 miljonit kilomeetrit (kümnendik Maa kaugusest Päikeseni). Apophis satub Maale nii lähedale 2013. aastal. 2029. aastal möödub ta aga Maast tõenäoliselt lähemalt kui mõned satelliidid. „Siis on aga ettevalmistustöödega alustamiseks selgelt liiga hilja. Meil on vaja oluliselt rohkem aega,” ütles Ostro.
Kui kokkupõrke toimumine on teada palju varem, on inseneridel piisavalt aega ehitada seade, mis kallutab asteroidi kursilt vajalikul määral kõrvale. Seda saaks teha näiteks gravitatsiooni kasutades. 20-tonnine objekt suudaks Apophise suurust asteroidi aasta jooksul piisavalt mõjutada. Pikema aja korral piisaks aga väiksemast massistki.
Võistlusele esitati kokku 37 tööd 20 riigist, millest sugugi kõik polnud võrreldava kvaliteediga. Näiteks soovitati asteroid katta fooliumiga, et maapealsetel teleskoopidel oleks teda lihtsam jälgida. Samal eesmärgil soovitati asteroidi ka paintballi kuulidega tulistada.
Seotud lood
Kokkupõrge suure kosmilise objektiga võib
pühkida inimtsivilisatsiooni samamoodi kaduvikku nagu miljonite aastate eest
kadusid dinosaurused. Mida teevad teadlased selleks, et Maale ohtlikke taevakehi
avastada ning neid kokkupõrkekursilt kõrvale juhtida?
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.