Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan
Parts ütles, et uue välismaalaste seaduse mõte on muuta bürokraatiat
ettevõttesõbralikumaks.
"Bürokraatiaga veiderdamisega ei tohi liialdada," ütles Parts kommenteerides seadust, mis muudab võõrjõu sissetoomise kolmandatest riikidest lihtsamaks.
Ta eitas, et tegu oleks mingil määral tööjõu sissetoomise liberaliseerimisega, vaid seaduse eesmärk on bürokraatiat vähendada. Ta meenutas, et ühelgi aastal pole võõrtööjõu osas kvooti täis saadud. "Kvoodi tõstmise mõte on selles, et anda valitsusele koridor, et oleks mänguruumi."
Parts välistas, et kvoodi tõstmine tooks sisse odavat tööjõudu, kuna võõrtööjõule tuleb maksta kõrgemat keskmist palka. Ajude meelitamine Eestisse on Partsi sõnutsi omaette eesmärk, praeguse seadusemuudatuse eesmärk on bürokraatia lihtsustamine.
Seotud lood
Balti Laevaremonditehas vajab enam kui
kolmesadat võõrtöölist väljastpoolt Euroopa Liitu, mistõttu tööjõu sissetoomise
lihtsustamine mõjutaks neid positiivselt.
Riigikogu leevendab homme välismaalt
oskustööliste Eestisse toomise reegleid, mis näitab ühtlasi, et senine ülirange
poliitika kolmandatest riikidest pärit töökäte suhtes hakkab lõpuks tasapisi
murenema.
Norby Telecom juhatuse esimees Oleg
Švaikovski sõnutsi mõjutaks võõrtööjõu sissetoomine kolmandatest riikidest Eesti
majandust ülipositiivselt.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.