Ameerika kodulaenuturult alguse saanud
finantskriis ähvardab Rootsi valitsuse plaani erastada mõned riigi suuremad
ettevõtted, sealhulgas Nordea ja Eesti Telekomi emafirma Teliasonera, kirjutas
Postimees.
Rootsi paremtsentristliku valitsuse ühe põhilise valimislubaduse, suure erastamiskampaania elluviimist juhtiv finantsturgude minister Mats Odell kinnitas, et valitsus kaalub hoolega erastamistehingute ajastust ja hinda. «Võimalik, et subprime’i sündmused mõjutavad meie plaane,» ütles Odell.
Teisisõnu on tõenäoline, et krediidikriis lükkab mõned lähiajaks planeeritud erastamised edasi. Frederik Reinfeldti juhitav valitsus on käivitanud kuue suurettevõtte erastamise hiljemalt 2010. aastaks. Kõige selgemalt kannatab subprime–kriisist alanud ülemaailmse krediidikriisi tõttu ilmselt sajaprotsendiliselt riigile kuulunud kodulaenufirma SBAB erastamine. «Laenufirmad pole praegu just kõrges hinnas,» tõdes Odell.
Pooleteise aasta tagustel valimistel sotsiaaldemokraatide üle võidu saanud paremtsentristid lootsid eelarveülejäägiga, millest märkimisväärse osa pidanuks andma erastamised, korraldada mitmeid valijate seas populaarseks osutuvaid reforme, neist olulisim oleks maksusüsteemi muutmine ja Rootsi maksumaksjate koormuse vähendamine, oluliste valimislubaduste seas on ka sotsiaalhoolekandesüsteemi ja tööhõivepoliitika reformimine.
Seotud lood
Rootsi oli seni ülemaailmsest
panganduskriisist suhteliselt terve nahaga pääsenud, paar päeva tagasi aga
olukord pöördus.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.