Eesti Konjunktuurinstituudi direktor Marje
Josin ütles tänasel majandusprognoosi tutvustusel, heitlikud ajad on soodsad
konkurentide üleostmiseks.
„Heitlikud ajad on ettevõtetele head osta üle konkurente. Ei tasu lihtsalt oodata ja vaadata,“ ütles Marje Josing majanduslanguse positiivsest küljest rääkides.
Samas tõdes ta, et konjunktuurbaromeetrid viitavad jätkuvale majanduse jahtumisele. Usaldus majanduse vastu on aastaguse ajaga võrreldes langenud 23,5 punkti ja võrreldes 2007. aasta detsembriga 2,3 punkti.
Josingu kinnitusel on ka tööstusettevõtete kindlustunne pikaajalisest keskmisest madalam. Uuringu andmed kinnitavad, et märtsis sai vaid 9% ettevõtetest tavapärasest rohkem tellimusi. Veebruaris oli selliseid ettevõtteid 18%.
63% ettevõtetel oli märtsikuu tellimuste maht tavapärasel tasemel ning 28% märkisid, et tase oli alla tavapärase. Möödunud aasta detsembris tunnetasid tellimuste mahu langust tavapärasele tasemele 23% tööstusettevõtetest. EKI andmetel tagavad praegused tellimused tootmise 4,3 kuuks. Ettevõtete tootmist piirab peamiselt nõudlus.
Jaekaubandusettevõtete kindlustunne on 26 protsendipunkti madalam kui aasta tagasi. Sellest hoolimata prognoosib 56% kaupmehi müügi kasvu. Josningu sõnul ei ole kaubanduse olukord halvenenud ja tarbija rahaline olukord pole tema kinnitusel samuti halb. „Tulemas on osturallid ja hullud päevad, võite ise vaadata, mis toimub.“
Järgmiseks kolmeks kuuks lubavad eksperdid kodumasinate müügi vähenemist, samal ajal suureneb toidu ja garderoobikaupade müük.
Ehituses toimuvad Josingu sõnul praegu ümberkorraldused. Iga neljanda ettevõtte tööde maht väheneb järgneval kolmel kuul. Töömahu kasvu loodab 40% ettevõtetest. Aasta tagasi hellitas sama lootust 70% ehitusettevõtteist.
Ehitustööde hinda plaanib järgneval kolmel kuul alanda 31% firmadest, 2007. aastal oli selleks valmis 3% ettevõtteid. „Üldiselt on see tellijale ja tarbijale hea uudis, et ehitusettevõtted plaanivad hinda alandada ja ka riigile on see hea. Tasub ehitada," kommenteeris Josing.
Tarbija kindlustunne on jätkuvalt madal. Pikaajalisest keskmisest on halvemad ka ootused riigi majandusolukorrale. Elanike hinnangul kasvab tööpuudus lähema 12 kuu jooksul. Perekondade rahanduslik olukord püsis märtsis hea ja tarbijate inflatsiooniootused on kahanenud. „Mida vähem tarbija tarbib, seda vähem saab tööstus toota. See on kahe teraga mõõk,“ rääkis Josing.
Küsimusele, kas toidukaupade hinnatõus viimasel kuue kuu jooksul on ostusid ja tarbimist muutnud, vastas 52,3% küsitletutest, et nad piiravad oma kulutusi toidule. 45,9% vastanuist ütles, et ostab samu toiduaineid samas koguses. EKI andmetel tõusis toidukorvi sisu hind võrreldes aastataguse ajaga tänavu märtsis pea kõikide põhitoodete osas. Langes vaid kartuli ja juurvilja hind.
Seotud lood
Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) ekspertanalüütikute hinnangul asub Eesti majandus jätkuvalt langusfaasis, kuid inimesed kardavad majanduslangust vähem kui varem.
Konjunktuuriinstituudi direktor Marje
Josing tõdes toiduainete hindade kallinemist uurides, et Tallinnas on suhkur,
jahu, rapsiõli ja munad kallimad kui Berliinis.
Eesti Konjunktuuriinstituudi juht Marje
Josing ütles täna põllumajandusministeeriumis toimunud esitlusel, et kaubandus
muutus hinnarallil osalenud toidu suhtes ettevaatlikuks.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.