Peaminister Andrus Ansip selgitas tänases
riigikogu infotunnis, et märtsis oli käibemaksu laekumine oodatust väiksem ning
see on tingitud eelkõige kinnisvarasektorist mittelaekuva käibemaksuga
Vastates Toomas Vareki küsimusele kulude kokkuhoiu ja negatiivse lisaeelarve kohta ütles Ansip: „Igale majandusest taipavale inimesele on selge, et majandus Eestis endiselt kasvab. Kasvutempo on oluliselt aeglustunud, kuid majandus kasvab endiselt. Ja kui keegi väidab vastupidist, siis selleks on vaja ka numbrilist tõestust.“
Ansip hindab jaanuari ja veebruari maksulaekumist heaks. "Jah, jaanuarikuus oli maksulaekumine väga hea. Parem kui 2007., 2006. ja 2005. aasta jaanuarikuus ehk siis proportsionaalselt aasta arvestuses 2008. a jaanuaris laekus makse võrreldes nende eelnevate aastatega märksa paremini. Tõsi, käibemaksu laekus juba jaanuaris vähem kui kavandatud. Kuid käibemaksu vähemlaekumise kompenseeris väga tugev üksikisiku tulumaksu ja ettevõtte tulumaksu ülelaekumine. Käibemaksu alalaekumise kompenseeris ka väga tugevalt aktsiiside enamlaekumine," rääkis peaminister.
Veebruaris olid Ansipi sõnul maksulaekumised enam-vähem – 13,3% aasta arvestuses, mis vastab enam-vähem ootustele, aga jääb ootustest alla. "Kuna käibemaksu laekumisel on tekkinud teatud ajaline viitus seadusandluse muutumise tõttu. Nüüd tuleb käibemaks impordilt maksta ära ühes muu käibemaksuga. Eelmisel aastal impordilt käibemaks maksti ära siis, kui import tolliti. Ja teine põhjus, miks veebruaris maksu laekumine oli summa-summarum pisut tagasihoidlikum, oli seotud sellega, et üksikisiku tulumaksu tagastamine oli üle aegade kõige suurem," selgitas ta põhjuseid numbrite taga.
Ansip selgitas, et märtsis oli käibemaksu laekumine oodatust väiksem ning see on tingitud eelkõige kinnisvarasektorist mittelaekuva käibemaksuga. "See on kõigile selge, et kinnisvarasektoris tehinguid ei toimu," märkis ta.
Peaminister lubas, et riik peab kulutusi koomale tõmbama. „Kevadprognoosi järgi on selge, et me peame 3,1 miljardit kokku hoidma. Võrreldes praegu kehtiva eelarvega kavandatud ülejäägist selleks ei jätku. Peame piirama riigieelarve kulutusi ja vastavad ülesanded on kõik ministrid ka saanud. Eelarve piirangud on osaliselt tingitud ka sellest, et praeguseks on Riigi Kinnisvara ASi tegevus täielikult konsolideeritud eelarve tasakaalu ja see tähendab umbes miljardit lisanduvaid kulutusi eelarvele Riigi Kinnisvara ASi arvel. Kokkuhoid on möödapääsmatu. Kõik ministrid peavad oma valdkondades kokku hoidma,“ rääkis Ansip.
Seotud lood
Majandusajakirjanik Anvar Samosti arvates
ei peaks valitsus riigieelarve kulusid külmutades minema mööda riigikogustja
peaminister Andrus Ansip käituma nagu ettevõtte juht, kirjutas Postimees.
Maksu- ja tolliameti andmeil laekus
käesoleval aasta esimese kolme kuuga riigikassasse pea 19 miljardi krooni
eest makse.
Eesti Panga finantssektori poliitika
allosakonna juhataja Jana Kask ütles, et suuresti kinnisvarainvesteeringute
tagasitõmbumise tõttu prognoosib Eesti Pank selleks aastaks investeeringute
vähenemist 10 protsendi võrra, teatas Eesti Pank.
Pindi Kinnisvara juhatuse liige ning
Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juht Peep Sooman ütles LVMi allahindluskampaaniat
kommenteerides, ent kliente tuleks konsulteerida kogu aeg, mitte kampaania
korras.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.