Justiitsminister Rein Lang avas täna
Äripäeva äriõiguse konverentsi, kus ütles, et Eesti vajab uut töölepinguseadust
kui inimene õhku.
"Äripäev mulle ei maksa," toonitas Lang ettekande alguses.
Rääkides uuest töölepinguseadusest, mainis Lang, et tuleb vabaneda kivinenud nõukogulikust arusaamast töötaja sotsiaalse kaitse osas. Töövõtja huvid on tema sõnul kaitstud mitte koondamistasude seadusega kindlustamise, vaid tasuva töökoha saamisega.
Lisaks rõhutas Lang vajadust parandada õiguskaitset, kuna kiirem ja lihtsam menetlus ning lühemad tähtajad on ettevõtlusele soodsa õiguskeskkonna kujundamisel väga olulised. „Täna on riigikogu menetluses ka eelnõu, mis meid selles suunas suure sammu edasi viib,“ ütles Lang. „Tsiviilkohtumenetluse seadustiku muutmise eelnõuga muudetakse tsiviilmenetlus kiiremaks, tõhusamaks ja kodanikusõbralikumaks.“
Ühe olulise sammuna õiguskeskkonna parandamiseks tõi Lang välja nii lepitus- kui saneerimismenetluse loomise, mis justiitsministeeriumil ka tööplaanis. "Saneerimismenetluse loomine võeti meil plaani juba kaks aastat tagasi ja just majanduse tulevast jahtumist silmas pidades. On väga oluline, et pankrotimenetluse kõrval oleks ka alternatiiv, mis võimaldaks ettevõtte edasikestmist," ütles Lang. "Saneerimismenetlus võimaldaks maksejõuetuks muutunud võlgnikule teatud kaitset võlausaldajate eest ja tegevuse jätkamist kindla järelevalve all ning pakuks võlausaldajatele võimalust saada oma nõuded pikas perspektiivis rahuldatud täies ulatuses."
Kokkuvõtteks nentis justiitsminister, et õigusel riigi majanduses väga oluline roll ning Eestis on selles vallas 15 aastaga väga hästi hakkama saanud. „Oluliseks näitajaks on seegi, et meie õiguskeskkonda tuuakse sageli isegi EU asutajariikidele eeskujuks,“ ütles Lang.
Justiitsministeerium koostas 2006. aastal tegevuskava „Ettevõtja õigus“, mille eesmärgiks on luua ettevõtlust ja investeeringuid soodustav õiguskeskkond. Tegevuskava valmistas ette töörühm, kuhu lisaks Rein Langile kuulusid endised justiitsministrid Jüri Raidla ja professor Paul Varul, TÜ õppejõud Martin Käerdi ja justiitsministeeriumi õiguspoliitika asekantsler Urmas Volens.
Ettevõtja Õiguse tegevuskavast on tänaseks juba jõustunud seadusemuudatused, mis võimaldavad teha äriregistrisse kandeavaldusi kiirmenetluse korras läbi Ettevõtja Portaali, asutada firma 2 tunniga, muutnud ettevõtete B-kaardi andmed avalikuks ja tasuta kättesaadavaks, korrastanud ettevõtjate tegevusalade läbipaistvust äriregistris, muutnud riigilõivud kulupõhiseks ning kaasajastanud majandus- ja maksusüütegusid puudutavat karistusõigust. Registrite ja Infosüsteemide Keskus on sõlminud koostöölepingu SA-ga Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid, mille raames pakutakse alustavatele ettevõtetele praktilist nõu RIK-i poolt pakutavate e-teenuste kasutamiseks. Riigikogus on menetlemisel eelnõu, mis liidab õiguskaitse valdkonna infosüsteemid ühtselt toimivaks ja tervikuks ning tagab menetlusega seotud isikutele võrdse ligipääsu infole.
Seotud lood
Tööõigusabi juhataja Heli Raidve sõnul on
töölepinguseaduses punkt, muud küsimused, millega pannakse paika poolte
kokkuleppel nii katseaeg kui ka konkurentsikeeld.
Paindlik töökorraldus kehtib sisuliselt ka
tänastes seadustes. Uue töölepingu seaduse eelnõuga oleks paindlikkus veelgi
suurem ja kokkuleppevõimalusi töötajate-tööandjate vahel rohkem, teatas
ministeerium.
Justiitsminister Rein Lang rääkis tänasel
Balti- ja Põhjamaade ühiskonverentsil "Ärieetikaga korruptsiooni vastu", et uue
strateegia järgi paneb koostöö avaliku ja erasektori
vahel korruptsioonivastase võitluse kiiremini liikuma.
Tänasel Äripäeva äriõiguse konverentsil
ütles justiitsminister Rein Lang, et 98% uue töölepinguseaduse eelnõust on
valmis ja homme saab eelnõu uuena kokku.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.