2001. aastal reorganiseeritud
metallkonstruktsioonide tootmisega tegelev AS Ilmarine (mis toona kandis nime AS
Masinaehitus) teenis mullu sel aastatuhandel esimest korda kasumit. Ettevõte
lõpetas 2007. aasta 57 miljoni kroonise käibe juures 0,6 miljoni kroonise
kasumiga.
Aasta varem oli ettevõtte käibeks 35,5 miljonit krooni ja aasta tulemiks 1,7 miljoni kroonine kahjum, teatas Ilmarine.
Pärast omanikevahetust 2007. aasta alguses ja uue tegevusstrateegia rakendamist kasvas ettevõtte käive võrrelduna eelmise aasta sama perioodiga ligi 50% võrra. Oluliselt suurenes eksport, moodustades ettevõtte 2007. aasta protsentuaalsest käibest 10%. Suurima kasvu tõi siiski uuest strateegiast tulenev keerukate metallkonstruktsioonide tootmine Eesti klientidele.
2008. aasta esimeses kvartalis on oluliselt suurenenud välisturgudele suunatud tootmine. Ettevõtte esimese kolme kuu käive oli ligi 19 miljonit krooni, millest eksport moodustas 16%.
AS Ilmarine juhatuse esimehe Karel Saare sõnul oli 2007. aasta ettevõtte jaoks selginemise ja uue suuna aasta. „Ettevõte sai sisuliselt uue hingamise ja eesmärgi, mille poole püüelda. Oleme võtnud ette mitu suurt ja unikaalset projekti ning juba suutnud ka tõestada, et saame nendega hakkama,” selgitas Saar ja lisas: „2008. aasta saab Ilmarise jaoks aga jätkuva kasvu aastaks. Keskendudes just sisulisele arengule ning detailidele, mis määravad meie tuleviku. Jätkame suurte ja keerukate ehitusprojektidega, panustame uutele ekspordivõimalustele ja loodame algust teha uue tootmishoone ehitusega.”
AS Ilmarine peamisteks koostööpartneriteks väljaspool Eestit on Skandinaavia ettevõtted Metso, Raute etc. ja Scania, viimasele tarnitakse toodangut nii Euroopa Liidus kui ka Venemaal tegutsevatele tehastele.
Olulisemate objektidena valmisid 2007. aastal Tallinna Sadama C terminali laevatrepp ja Läänemere suurimad tuubused koos reisijategaleriiga sadama A terminalis.
AS Ilmarine on üks vanimaid pidevalt tegutsevaid metallkonstruktsioonide- ja masinaehitusettevõtteid Eestis. 1859. aastal F. Wiegandi asutatud vasksepatöökojast väljakasvanud ettevõte kannab 1961. aastast Ilmarise kaubamärki.
Ettevõte kuulus eelmise aasta suveni Aadu Luukase pojale Indrek Luukasele. Mees müüs ettevõtte, kuna ei leidnud aega ettevõttega nii palju tegelda, kui see oleks väärinud.
Seotud lood
Aadu Luukase Sihtasutuse looja ja poeg
Indrek Luukas müüs enamusosaluse metallkonstruktsioone valmistavas firmas
Ilmarine.
Suurärimees Aadu Luukase poeg Indrek Luukas
kommenteeris aripaev.ee-le, et müüs enamusosaluse metallkonstruktsioone
valmistavas firmas Ilmarine, kuna tal ei olnud aega selle ettevõttega nii palju
tegeleda, kui see oleks väärinud.
AS Ilmarine on peale omanikevahetust ja uue
turundusstrateegia rakendamist 2007. aasta esimesel poolaastal jõudnud 1,6
miljoni kroonisesse kasumisse.
Üks Indrek Neivelti ja Ott
Pärna juhitava Eesti Arengufondi senisest kahest investeeringust – osalus
metallitööstuses Ilmarine Engineering OÜ – seisab silmitsi finantsraskustega,
kuna pangad venitavad laenuotsustega ning kummitavad likviidsusprobleemid.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.