Eesti Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur
Leev Kuum usub, et käesolev ja järgmine aasta määravad ära selle, kes raskemates
oludes püsima jäävad ja kes mitte.
„Käesolevat aastat on hakatud nimetama kohaldumise raskeks aastaks. Selle aasta ülesanne on kiiresti alustada muutusi, mis tagavad edu uutes konkurentsitingimustes. Seda riigis tervikuna, kui ka igas ettevõttes eraldi,“ rääkis Kuum täna Ettevõtluse Auhind 2008 väljakuulutamisel.
Tema sõnul peaks nüüd selguma, kes võidavad ja kes kaotavad. Koostatava konkurentsivõime edetabeli tulemused peaksid andma vastuse küsimusele, kas ettevõtted on kohanemisvõimelised.
„Küsimus on, kas jätkub püssirohtu. See sõltub paljudest asjaoludest, näiteks motiveeritusest, konkurentsi teravusest ja kohanemisvõimest. Alanud aasta annab paljuski vastuse küsimusele, kes on kes. Laisad tõrjutakse turult välja,“ märkis Kuum.
Kuum avaldas lootust, et pärast neid aastaid on ka praegused edukad ettevõtted heal järjel, et juhtivad ettevõtted oleksid teenäitajad ka muutustes.
Eesti püsimiseks rahvusvahelises konkurentsis tuleks asuda oma profiili laiendama. „Eesti peaks võtma kursi kompetentsi mitmekesistamisele ehk paindliku riigi mudelile, mis peaks asendama odava riigi mudelit. See on üks võimalik variant just väikeste riikide jaoks,“ rääkis Kuum. Tema sõnul on paljud riigid ka seda teed läinud, olles edukad just laia profiili ja harituse tõttu.
Kuum lisas, et Eesti peaks arendama oma võimekust osutada rahvusvahelisi teenuseid sellistel aladel nagu pangandus, logistika, ehitus, infotehnoloogia ja kommunikatsioon, turism ning tervishoid. Selle tulemusena peaks siinne tegevus olema tooteahela lõpufaasis, mitte alguses.
Selleks aga peab härjal sarvist haarama riik, keskendudes hariduspoliitikale. „Parim, mida riik teha saab, on valmistada ette ja varustada ettevõtjaid kvalifitseeritud tööjõuga. Tööjõud ongi riigi toode. Tahaks, et see vähene toode oleks hästi kõrgelt koolitatud ja ettevalmistatud. Parim kingitus riigilt ettevõtetele on 15 000 hästi haritud inimest igal aastal,“ lõpetas ta.
Seotud lood
Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev
Kuum märkis rahvusvahelist konkurentsivõime edetabelit tutvustades,
et Eesti on justkui ralliauto, mis teeb boksipeatust.
Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Tarmo
Kriis usub, et majanduskasvu taastumine võtab aastaid, praeguses madalseisus aga
võib erinevalt varasemast kartusest oodata ka suuremate kinnisvaraarendajate
pankrotte.
Hansapanga ettevõtete panganduse
tegevdirektor Artjom Sokolov märkis, et pangad said jahenenud
majanduskeskkonnast aimu juba aasta tagasi, massideni on teadmine jõudnud aga
alles nüüd.
Alates tänasest on kõik Eesti ettevõtjad
oodatud osalema tänavustel ettevõtluskonkurssidel, Eesti Ettevõtete
Konkurentsivõime Edetabel 2008, mille eesmärgiks on edendada Eesti
ettevõtlikkust ning tunnustada parimaid.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.