Majandusminister Juhan Parts leiab, et
riigiettevõtteid tuleks börsile viia ettevaatlikult ning vähemusosaluse
kaudu.
"IRL ja ka Mart Laar käisid selle idee välja mitte lihtsalt sooviga riigi äriühingud börsile viia või riigile eelarvelisi tulusid teenida. Iga riigi omandis olevat ettevõtet tuleb vaadata eraldi ja ennekõike ettevõtte kasvustrateegiat ning konkurentsisituatsiooni silmas pidades. Seega jutt ei käi mingist kampaaniast, vaid nende ettevõtete ja laiemalt vastavate sektorite kasvuvajadustest. IRL-i idee mõte on kindlasti ärgitada neid ettevõtteid julgemalt arenema, kuna nendes peitub siiski suur potentsiaal panustada majanduse arengusse tervikuna. Erinevalt senisest poliitilisest arusaamas, kus koalitsioon on välistanud igasuguse erakapitali kaasamise riigi äriühingute tegevusse, võimaldab selle ettepaneku aktsepteerimine koalitsioonipartnerite poolt asuda asjaga tegelema," kommenteeris Juhan Parts IRLi plaani riigi äriühingute vähemusosalused 20-30% ulatuses börsile viia, loomaks neile täiendavaid võimalusi investeerimiseks ning tulevikku suunatud programmide realiseerimiseks.
Partsi sõnul peab esimese sammuna koalitsioon püstitama valitsusele sellise ülesande: hinnata kõigi riigi äriühingute kasvustrateegiaid ning vajadusel analüüsida vähemusosaluse börsile viimist kapitali kaasamise või turgude haaramise eesmärgil.
"Täna on minult ka küsitud, et miks siis ei võiks müüa Estonian Airi ja Eesti Telekomi vähemusosalusi. Just selles ongi suur erinevus: IRL ei tee seda ettepanekut sooviga hankida riigitulusid, vaid sooviga viia ettevõtete arengut edasi. Sellise sammuga parandaksime kindlasti ka ettevõtete juhtimist ja vabaneksime lõplikult n-ö ülepolitiseeritusest," rääkis Parts. "Rõhutan, et seda tuleks siiski ettevaatlikult ning vähemusosaluse kaudu."
Seotud lood
Reformierakonna aseesimees ja riigikogu
rahanduskomisjoni liige Jürgen Ligi leiab, et IRLi majanduse päästmise plaani
puhul on kõige julgem samm koalitsioonipartneritevaheliste arupidamiste ja
kokkulepete enda nimel väljahõikamine.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.