Tänane keskmine hind USAs on 3,8
dollarit/gallon (10,05 krooni/liiter), rahva hädaldamist võib aga seletada
teades, et veel kuus aastat tagasi oli see kolm korda odavam.
Naftatootmise ja -töötlemise osariigis Texases on bensiini hind riigi odavamate hulgas, kuid autosõit pole siingi rahakotile kerge, tõdes täna Los Angeles Times. Houston paigutati kütuse hinnatõusust enim kannatanud suurlinnade hulgas 9. kohale. Nimelt sõidab 95% inimestest tööle oma autoga, tipptundide ummikud tähendavad aga üha suuremat aja- ja kütusekulu. Houstoni elanikud said mai alguses bensiini hinnaga 3,49 dollarit/gallon (9,25 krooni/liiter), kallimasse otsa kuuluvas New Yorgis maksab bensiiniliiter gasbuddy.com andmeil 10,80 krooni.
2002. a. mais oli USA keskmine galloni hind 1,31 dollarit. San Franciscos said uurijad ühe inimese keskmiseks tööle- ja tagasisõidu kütusekuluks 5,32 dollarit inimese kohta päevas. Kuigi kütus on seal suhteliselt kallis, tõmbab keskmist alla näiteks ühe auto jagamine mitme samas suunas tööle mineva inimese poolt. Birminghami linnas tuli sama number 6,16 dollarit. Kuigi seal on kütus odavam, sõidab 72% inimestest tööle üksinda autos, mis ka keskmist tõstab.
Nafta hinna uutesse kõrgustesse tõusu ajal on USA ajakirjanduses pidevalt ilmunud materjali, mis kajastab autodega kokku kasvanud ameeriklaste harjumatust praeguse olukorraga. Nimelt ei maksnud veel mõned aastad tagasi keskmise ameeriklase jaoks bensiin õieti midagi.
Seotud lood
KIA Auto juht Jaak Heinola on seisukohal,
et arvestades kütusehindade tõusutendentsi, võiksid väikeautode omanikud nautida
näiteks 20% madalamat bensiinihinda.
Ühendriikide autojuhid enam mitte ainult ei
kurda kütuse hinna üle tanklates, vaid juba palvetavad.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.