Transpordifirmad lähevad viimaks klientide
rahakoti kallale. Diislikütus on aastaga kaks korda kallinenud, mistõttu ei ole
vedajatel enam isu pelgalt püksirihma pingutades vegeteerida.
Võrreldes mulluse maiga, on diislikütuse hind maailmaturul kerkinud peaaegu 100% (!).
"Sisseostuhinnad diislikütusele on kerkinud 1218 USD/tonni eest ehk hinnatõus on 93%. Hindade stabiliseerumist ega odavnemist maailmaturul analüütikud praegu prognoosinud ei ole," märgib Statoil Eesti kontseptsioonijuht Kai Realo.
Neste Eesti peadirektori Indrek Kaju sõnul tekitab diislikütuse praegune hind probleeme kõigile Euroopa tarbijaile.
"Hinnalangust saame näha alles siis, kui kogu maailma tarbimise märgatav vähenemine on andnud signaali naftatootjatele, et nende kaupa ei vajata. Ainult Eesti tarbija ei suuda mõjutada kütuse maailmaturuhindu," teab Kaju.
Kuigi kütusehind nöörib teravalt kõri, ei ole autovedude turul seni hinnatõusu toimunud. Keegi ei taha olla esimene hinnatõusu pääsuke.
Üle 50 autoga vedusid tegeva ASi Tallinna Toiduveod juhatuse liikme Liivo Luidre väitel on kohalikul jaotusveol klientidega veohinnad kokku lepitud.
"Neisse on kütusehinna muutused kütuselisa kaudu sisse kirjutatud. Arvestades praegu kehtivat kütusehinda, on kohalike veohindade tõus sõltuvalt kütusehinna tõusust olnud ca 8%," ütleb Luidre.
"Veohinna tõstmiseks rahvusvahelistel vedudel teeme tööd iga päev, kuid arvestades, et hetkel on turul vedajaid rohkem kui veotellimusi, siis väga optimistlik ei julge veohinna tõusu osas olla," arvab juhatuse liige.
"Lihtsaim oleks rahvusvahelise transpordi osa vähendamine," arvab Luidre.
Rahvusvahelistel vedudel peaks kilomeetrihind tõusma vähemalt 2,2 krooni. Praegu kõigub see 10,5-10,6 krooni piirimail.
"See kataks ainult kütusehinna tõusust tuleneva kulude kasvu, kuid samas on eelneva paari aasta jooksul tõusnud oluliselt kulud tööjõule ja viimasel ajal on tõstetud ka teemakse mitmes ELi riigis. Sellest lähtuvalt peaks veohinna tõus jääma minimaalselt 30% kanti," prognoosib vedaja.
Milliseks kujunevad hinnad lähitulevikus?
"Loodetavasti sügisel turg normaliseerub ja kaovad vedajad, kes veo eest raha ei oska või ei taha küsida. Veohinnad tulevad sisendkulude tõusuga kaasa ning toimub vähemalt ca 20protsendine hinnatõus," loodab ta.
Luidre lisab, et nende firmal kulub kuus kütusele umbes miljon krooni.
"Võrreldes eelmise aasta aprilliga on kasv olnud ligikaudu 45%. Eelmisel aastal moodustas rahvusvahelistel vedudel kütusekulu veohinnast umbes 35%, sel aastal juba 44%."
Transpordifirma Allando Trailways finantsdirektor Vahur Oja ütleb, et nad on pidevalt enda kilomeetrihindu suurendanud.
"Kui me hindu ei kergitaks, siis saaksime sõita ainult kuni raha jätkub ja sureksime välja... Mitte kogu hinda ei ole õnnestunud edasi kanda veel tellijani, sest kütusehinna tõus on olnud nii järsk ja tormiline, et ikka loksub veel turul transpordifirmasid, kes ei ole arvestusi korralikult teinud ja raha pole veel otsa lõppenud," tähendab Oja.
Milliseks kujunevad veohinnad lähiajal?
"Olen lugenud, et sügiseks ennustatakse naftahinna kerkimist 155 USD/barreli peale…" muretseb Oja.
Veofirma Transpoint International müügidirektor Antoon van Rens usub, et pikemas perspektiivis veoteenuse hinnad tõusevad, kuid täpseid numbreid ennustada ei julge.
ASi Nõo Lihatööstus juhataja Toomas Kruustüki sõnul ei ole nende veofirma viimase kahe kuu jooksul hindu tõstnud.
Kruustüki väitel aasta alguses hindu siiski kergitati.
Saku Õlletehasest väljub ööpäevas kohaliku jaotusena 80-90 õllekoormat.
"Praegu osutab meile teenuseid 13 transpordiettevõtet. Meie veolepingutes on sätestatud, et Saku vaatab igakuiselt koos vedajaga üle diislikütuse jaehinna, mille peale kehtestatakse vastavalt kokkulepitud metoodikale uued kilomeetritariifid järgnevaks kalendrikuuks. Selliselt oleme hinnamuutuste korral seni ka käitunud," kirjeldab Saku logistikadirektor Priit Einmann joogitootja hinnasüsteemi.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Automüüja Veho Eesti müügijuhi Markko
Riitsalu sõnul pööravad potentsiaalsed autoostjad aina rohkem tähelepanu auto
kütusekulule.
AS Eesti Posti juhatuse liige Avo Kärmas
ütles Äripäevale, et neil kulub kuus keskmiselt 115 tonni diislikütust ning
aastaga on see nende jaoks tervenisti 56% kallinenud.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.