Kuigi riigikogu teeb viimasel ajal kibedalt
tööd, et negatiivne lisaeelarve enne suvepuhkust kinnitada, tuleb suure
tõenäosusega sügisel taas sama teemaga tegeleda.
Eesti Panga president Andres Lipstok ütles täna riigi majandusülevaadet kommenteerides, et valitsus peab endale aga enne paar olulist küsimust selgeks tegema.
Nimelt on valitsus Lipstoki sõnul praegu liiga optimistlikult hinnanud riigi varade müügist saadavaid tulusid. „Plaanitu on küll tore, aga kui arvestada, kui palju müük aega võib võtta, siis ei pruugi need tulud eelarvesse veel sel aastal laekuda. Siin on küsimärk veel sees,“ märkis ta.
Teise punktina tõi keskpanga president välja kulude edasilükkamise. „Kui lisaeelarve projekt kokku pandi, räägiti, et mingi raha jääb kulutamata. Milline raha ja mis summas, sellele aga selget vastust ei ole. Et pikaajalist majanduskasvu toetada, on vaja neile täiendavaid vastuseid saada,“ arvas Lipstok.
Lipstoki sõnul on vastamisega veel mõnevõrra aega. „On alles juuni, loodetavasti lõppeb praegune lisaeelarve debatt riigikogus enne suve. See aga ei jää viimaseks. Kriitiline arutelu tuleb sügiskuudel, aga selleks, et eelarvet paika panna, tuleb vastata nendele kahele küsimusele,“ sõnas ta.
Järgmise aasta eelarvet koostades peaks valitsus aga mõtlema sellele, et keskpanga hinnangul võib valitsussektori kulutusi tõsta vaid 4-5%. Praegustes strateegiates on kirjas suuremad numbrid. Need tuleb nüüd uuesti kriitilise pilguga üle vaadata.
Seotud lood
Rahandusminister Ivari Padar loodab
võimupartnerite valmisolekule loobuda oma maksulubadustest, kirjutas
Postimees.
Eesti Panga täna avaldatud euro
kasutuselevõtu värskes aruandes viitab keskpank rahandusministeeriumi
prognoosile, mis ennustab Eestile käesolevaks ja järgnevaks kolmeks aastaks
negatiivset riigieelarvet.
Eesti pankade laenukahjumid võivad sel ja
järgmisel aastal võrreldes praegusega enam kui kahekordistada, Eesti Panga
hinnangul aga ei kujuta see endast ohtu.
Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev
Kuum leiab, et Eesti Panga täna tehtud majandusülevaade oli just selline nagu
vaja – rahulik.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.